REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Dzielą węgiel

Opublikowano 09 listopada 2018, autor: Justyna Bareła

W Żarach do końca listopada, w Żaganiu do końca zapasów przyjmowane są wnioski o opał na zimę.

-W nioski o opał przyjmujemy do końca listopada. Teraz jest jeszcze względnie ciepło, więc nie można powiedzieć, żeby były z tego powodu jakieś kolejki. W grudniu już jednak będziemy się przygotowywać do rozstrzygnięcia dostawcy opału na nowy rok i w trakcie rozliczeń, więc warto zadbać o wnioski już teraz – mówi Katarzyna Pękala, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach. 

Wnioski przyjmowane są także w Żaganiu.

– Myślę, że przyjmować będziemy jeszcze w grudniu. Dla tych, którym zabraknie samego węgla, przyznawać będziemy później zasiłki na jego zakup – przyznaje Małgorzata Olczak, zastępca kierownika OPS w Żaganiu.

Od listopada wzrosło kryterium dochodowe, które uprawnia do korzystania z pomocy OPS. Stawka pozwalająca na otrzymywanie zasiłków, opału wynosi 701 zł w przypadku osób samotnych i 528 zł na jedną osobę w rodzinie. W dożywianiu wynoszą one 1 tys. 51,50 zł dla osoby samotnej i 792 zł na osobę w rodzinie. Odpowiednio wzrosły także stawki uprawniające do odbioru paczek żywnościowych. Dla osób samotnych jest to 1 tys. 402 zł oraz 1 tys. 56 zł na osobę w rodzinie.

– Na razie nie wpływa do nas dużo więcej wniosków z tego powodu, ale to dopiero początek miesiąca – mówi M. Olczak. -Na pewno warto, żeby sobie przeliczyć dochód. Najwięcej skorzystają osoby samotne, które chcą otrzymywać posiłki lub paczki żywnościowe. To dla nich może być spore odciążenie budżetu – K. Pękala.

– U nas tak naprawdę zaczynamy z programem wydawania paczek żywnościowych. Wyznaczone są do tego trzy punkty Caritas w mieście, ale wcześniej trzeba zgłosić się do pracownika socjalnego po skierowanie na taką pomoc – tłumaczy M. Olczak. Paczki wydawane będą w Parafialnych Zespołach Caritas przy parafiach: WNMP (Plac Klasztorny), NNMP (ul. Podgórna), św. Józefa (ul. Szkolna).

Napisz komentarz »