REKLAMA

Polityka

Jeszcze nie rządzą, a już dzielą

Opublikowano 26 października 2018, autor: Piotr Piotrowski

Kształt nowej koalicji w żagańskiej Radzie Miasta zależy od wyników drugiej tury wyborów na burmistrza. Ta dopiero 4 listopada, a tymczasem stołek wiceburmistrza już jest zarezerwowany.

Do nowej Rady Miasta najwięcej radnych, bo aż 7, wprowadził komitet Nasze Miasto, który dogaduje się z komitetem Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom (4 mandaty). Jeśli wybory na burmistrza wygra Andrzej Katarzyniec, będzie mógł liczyć na większość w Radzie Miasta, bo już zawiązał porozumienie z radnym Sebastianem Kuleszą. Mało tego, Katarzyniec obiecuje już Kuleszy stołek wiceburmistrza.

Jeśli wybory na burmistrza wygra Daniel Marchewka, jego zwolennicy będą w mniejszości, bo FZG Ludzi wprowadził do Rady Miasta 6 osób.

Kogo wesprą radni z pozostałych komitetów. PiS ma trzy mandaty, a SLD – Lewica Razem – jeden.

– Jesteśmy gotowi na współpracę ze wszystkimi – mówi Jerzy Bielawski, szef powiatowych struktur PiS-u.

– Jestem rodzynkiem, jeśli chodzi o komitet, który reprezentuje. Chcę współpracować dla dobra miasta. Czekam na wynik wyborów w drugiej turze – zastrzega G. Kuźniar.

Jeśli Katarzyniec nie wygra, to Kulesza nie będzie jego zastępcą. Wtedy, wedle nieoficjalnych informacji, Kulesza może zostać przewodniczącym Rady Miasta. W gronie zastępców przewodniczącego wymienia się Cypriana Maszlonga (Nasze Miasto) i Wiesława Bochenka, gdyby Katarzyniec zawarł układ z PiS-em.

– Szczerze powiem, nie rozmawialiśmy jeszcze na temat kształtu koalicji. Faktem jest, że to będzie bardzo fajna Rada Miasta. Będziemy starali się zrobić wszystko, aby skończyć z wojenkami na sesjach – deklaruje radny C. Maszlong.

D. Marchewka zapewnia, że jeśli wygra wybory, nie będzie miał zastępcy.

– Myślę, że przez najbliższe pół roku, dla dobra budżetu na 2019 rok, powinniśmy współpracować wszyscy – mówi Marchewka. – Nie powinno być żadnego podziału na koalicję i opozycję. A jeśli znajdę się w tak zwanej opozycji, to na pewno ze swoimi ludźmi nie zrobię nic przeciwko miastu.

Napisz komentarz »