REKLAMA

Wasze sprawy

Marzy, by żyć jak dawniej

Opublikowano 26 października 2018, autor: bj

Uszedł z życiem, ale walczy o powrót do normalności. I o swoje marzenia.

Mają jeszcze tylko kilka dni na to, żeby zebrać prawie 20 tys. zł. Te pieniądze pomogą, by Michał Gembara (18 l.) mógł prowadzić lepsze życie. Potrzebuje protezy, która kosztuje 40 tys. zł. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli zgromadził już połowę kwoty. Na zebranie reszty ma niewiele czasu. Zrzutka w internecie kończy się 31 października.

Przypomnijmy. 18-letni Michał wpadł pod samochód w nocy, 1.07. Chłopak szedł  wieczorem ul. Żagańską, na wysokości osiedla Zawiszy Czarnego. 45-letni kierowca mercedesa-busa dostrzegł Michała zbyt późno. Uderzył w niego z takim impetem, że chłopak głową rozbił przednią szybę. Był tak pokiereszowany, że lekarze dawali mu 8 procent szans na przeżycie. Został odwieziony do szpitala w stanie krytycznym, z pękniętą podstawą czaszki, ranami głowy, krwiakiem śródmózgowym, złamanym kręgosłupem w odcinku szyjnym, odmą płucną, ostrą niewydolnością płuc, nerek i pogruchotaną nogą. Kilka dni po wypadku zapadła decyzja o amputacji nogi.

Przytomność odzyskał dopiero miesiąc po wypadku.

Chce znowu pomagać

Ze szpitala wyszedł pod koniec sierpnia. Już wtedy mówił, że chce wrócić do wszystkiego, co robił przed wypadkiem – do wolontariatu, do ratownictwa,  do straży pożarnej. Michał mieszka w Trzebielu. Jest ratownikiem od niemal 2 lat, udzielał się też w WOPR.

– Proteza to w tej chwili najważniejsza sprawa. Bo wiele już za nim. Cały czas jest rehabilitowany w Żarach. Jeszcze niedawno miał niedowład lewej strony, teraz już podnosi rękę – opowiada Justyna Sadowska, mama Michała. Michał robi, co może, by być samodzielny. Radzi sobie, wspierając się na balkoniku. – Stara się nas odciążyć. Pokonuje nawet schody, siedząc i zsuwając się stopień po stopniu. Samodzielność dałaby mu jednak proteza.

– Gdyby nie wypadek, to już miałbym za sobą kurs dla strażaka. Ale w remizie, u chłopaków, to jestem właściwie codziennie i nie będę odpuszczał. Oni mi zresztą cały czas to mówią, strażacy z Trzebiela, Dębinki i Niwicy – dopowiada Michał.

Każdy, kto chce pomóc w zbiórce, może to zrobić poprzez https://zrzutka.pl/rz5nxz?fbclid=IwAR0zvBgVb1-zOPUWo4Q3n-0Hvjl2Wc7O-ph2rIfLtWL2U-96yzPuCg7Dkmg

Napisz komentarz »