REKLAMA

Polityka

Nietypowe wybory

Opublikowano 26 października 2018, autor: Justyna Bareła

Mieszkańcy Iłowej nie wybierali radnych, na burmistrza głosowali na zasadach referendum. Udzielili Pawłowi Lichtańskiemu poparcia na kolejną kadencję.

Kto zostanie radnym w Iłowej, było wiadomo na długo przed wyborami. W gminie zarejestrował się tylko jeden komitet, który popierał P. Lichtańskiego na burmistrza. Przez to, że w każdym okręgu zarejestrowano tylko po jednym kandydacie, wybory nie były potrzebne.

P. Lichtański swoją pierwszą kadencję 4 lata temu zaczynał z jednym radnym ze swojego komitetu, teraz ma ich piętnastu. W Radzie Miasta pozostaną dotychczasowi radni: Franciszek Przynoga, Waldemar Leszcz, Tomasz Słomiński, Mirosław Wdowiak, Artur Mutwil, Maria Żołnowska, Mieczysław Jakubowicz, Wiesława Gajda, Zygmunt Sygnowski, Ilona Krawczyk i Edward Lesiak. Cztery nowe osoby to: Fryderyk Roszak, Robert Goc, Roman Jędras i Agata Parfianowicz.

Radny w Iłowej pobiera dietę za każde posiedzenie komisji i sesję, najniższa stawka to 109 zł za posiedzenie. Przewodniczący Rady Miasta otrzymuje 1 tys. 247 zł miesięcznie.

Do wyborów w gminie poszło 2.205 mieszkańców, co dało frekwencję na poziomie 39,8 procent. Z tych, którzy głosowali, 92,5 (2039 za i 166 przeciw) procent poparło P. Lichtańskiego jako kandydata na stanowisko burmistrza. Daje to najwyższy procent w naszym regionie.

– Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym wynikiem. To na pewno jest sukces, ale dla mnie jednocześnie sytuacja stresująca, bo zdaję sobie sprawę, że oczekiwania wobec mnie będą wysokie – mówi burmistrz. – Jednak stres mnie motywuje, postaram się sprostać tym oczekiwaniom. Wiem, że radni na kolejną kadencję są bardziej z powołania burmistrza niż z wyboru, ale im też nie brakuje zapału do pracy – dodaje.

Burmistrz zarabia miesięcznie 9 tys. 430 zł.

Napisz komentarz »