REKLAMA

Sport

„Kontra” w natarciu

Opublikowano 26 października 2018, autor: Małgorzata Fudali Hakman

W sobotę, 20 października, w Hali Powiatowego Centrum Sportu w Żarach odbyły się Mistrzostwa Polski JKA w karate.

 Organizatorem zawodów był żarski klub karate „Kontra”.

– W szranki stanęło prawie 200 uczestników, od najmłodszych po dorosłych, którzy rywalizowali w dwóch konkurencjach, kata i kumite – powiedział sensei Sebastian Końcowik, organizator turnieju. – Kata to sekwencje technik ataku i obrony, połączone z określonym poruszaniem, przyjęciem ściśle określonej pozycji i sposobem oddychania. Natomiast kumite można dosłownie przetłumaczyć jako spotkanie dłoni, czyli jest to walka z przeciwnikiem.

Liliana Nowicka, mistrzyni Polski w kumite i wicemistrzyni w kata, dla karate zrezygnowała ze szkoły muzycznej.

– Bardzo fajnie jest na treningach w klubie i cieszę się, że mogłam wystartować w dzisiejszym turnieju i zdobyć puchar – powiedziała szczęśliwa mistrzyni.

Liczna reprezentacja żarskiego klubu zdobyła aż 34 medale w obu trudnych konkurencjach. I tak złoto w konkurencji kata zdobyli: Milena Malinowska, Gabriel Sobczak, Aleksander Sadło, Celin Wunsche, Kamila Skałacka. Srebro wywalczyli: Nadia Wojakowska, Krystian Serwański, Lilianna Nowicka, Piotr Bizukojć, Kamil Kościcki, Maryna Grajcar, Maciej Bizukojć, a medale brązowe: Dominik Stęplowski, Karolina Zablotna, Wojciech Krapa, Lena Kabin, Nikola Seremak, Wojciech Dziędziola, Natalia Popławska, Marcin Szymański, Magdalena Malinowska.

W kumite złoto wywalczyli: Aleksander Sadło, Lilianna Nowicka, Maryna Grajcar; srebro: Krystian Serwanski, Dylan Stroka, Barbara Ochman, Piotr Bizukojć, Wojciech Dziędziola, Kamila Skałacka, a brąz: Lena Kabin, Antoni Moniakowski, Celine Wunsche, Marcin Szymański, Maciej Bizukojć.

Szczęśliwa po zdobyciu tytułu mistrzowskiego w kata była K. Skałacka, która pierwszy raz w życiu startowała w kategorii seniorów. I już na dzień dobry musiała zmierzyć się z 35-letnią mistrzynią świata i Europy. W kata żaranka pokonała utytułowana przeciwniczkę, niestety w kumite musiała uznać wyższość rywalki, zdobywając srebro.

– Przygotowywałam się solidnie do tych mistrzostw, zwłaszcza że to był mój pierwszy strat w seniorach. Dopiero trzy miesiące temu skończyłam 18 lat – przyznała K. Skałacka, mistrzyni Polski w kata i wicemistrzyni w kumite.

Napisz komentarz »