REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Zdrowie

Powietrze nas zabija

Opublikowano 19 października 2018, autor: Norbert Królik

Szokujące dane ujawnione podczas środowej (17.10) debaty dotyczącej zanieczyszczeń powietrza w Żarach, zorganizowanej przez fundację Eko-Lubusz.

Fundacja Eko-Lubusz, walcząca o czyste powietrze w Żarach, zorganizowała w środę (17.10) debatę dotyczącą zanieczyszczeń powietrza. 

– Chcemy w ten sposób zainteresować problemami zanieczyszczonego powietrze obecnych, ale i przyszłych włodarzy miasta, gminy i powiatu. Mamy nadzieję, że ten temat już nigdy nie będzie zamiatany pod dywan – mówi Alina Rapacz z fundacji Eko-Lubusz. 

-Byłam bliska tego, żebym przez to nasze środowisko jak to mówią „wąchała kwiatki z drugiej strony”, ale żyję i dlatego wstąpiłam do fundacji Eko-Lubusz, żeby takich tragedii jak ta moja było jak najmniej – mówi Danuta Styś, mieszkanka Żar należąca do fundacji. 

Licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli wysłuchać opinii specjalistów dotyczących zanieczyszczeń powietrza w Żarach i ich wpływu na nasze zdrowie.

W debacie w roli ekspertów wystąpili dr n. med. Irena Dawidiuk z Wrocławia, dr n. med. Marek Paśnicki, alergolog i dr Marek Femlak, zastępca dyrektora 105. Szpitala Wojskowego, który ujawnił szokujące dane dotyczące zachorowań na nowotwory w Żarach. 

Powodują raka

Według danych zebranych przez 105. Szpital Wojskowy, tylko w pierwszych miesiącach tego roku było więcej zachorowań na nowotwory niż w całym ubiegłym roku. 

– Liczba zachorowań na raka w Żarach rośnie lawinowo. Najwięcej zachorowań jest na nowotwory płuc – mówi M. Femlak.

Dr n. med. I. Dawidiuk zwróciła uwagę, że zanieczyszczenia powietrza mają negatywny wpływ na rozwój dzieci. Podzieliła się oceną, że podobny smog, jak bywa w Żarach, widziała w Chinach.

– My nie musimy stwierdzać, że są zanieczyszczenia, wystarczy, że wyjdziemy i czujemy smród, kaszlemy, szczypie nas w gardło, oczy i nie możemy oddychać. My musimy działać i są w Polsce ludzie, którzy tymi problemami zajmują się od lat i trzeba skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia – sugerowała I. Dawidiuk.

Niszczą serce

Dr n. med. M. Paśnicki zwrócił uwagę na nasilający się problem alergii wśród dzieci mieszkających w Żarach. Wskazał również na niszczący wpływ na nasze zdrowie pyłów, a zwłaszcza drobnych o średnicy PM 2,5.

– Wdychanie smogu powoduje zaburzenia rytmu serca, udar mózgu, miażdżycę czy niewydolność serca – wyjaśniał M. Paśnicki.

Na debatę zostali zaproszeni kandydaci na burmistrza Żar, którzy mieli zaprezentować swoje pomysły na poprawę tragicznej sytuacji w Żarach.

– Nie usłyszałam niestety tutaj żadnych konkretów. Same okrągłe słówka, a tu już nie ma czasu na obiecywanie, tu trzeba działać i to natychmiast – apelowała dr n. med. I. Dawidiuk.

Całość debaty można obejrzeć dzisiaj, w piątek, 19.10. po Wiadomościach o godz. 17 w Telewizji Regionalnej na kanale 140 w sieci Vectra, na profilach facebookowych gazety „Regionalnej” i Telewizji Regionalnej oraz na stronie www.telewizjazary.pl.

Napisz komentarz »