REKLAMA

Polityka

NO TO SOBIE WYBIERZEMY!

Opublikowano 19 października 2018, autor: Norbert Królik

Już w niedzielę (21.10) odbędą się wybory samorządowe. W tym dniu zadecydujemy, kto będzie nas reprezentował w Sejmiku Województwa Lubuskiego, w radach powiatu żarskiego i żagańskiego oraz w radach miast i gmin. Wybierzemy też wójtów i burmistrzów.

Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do godz. 21. Wyborcy otrzymają 4 karty do głosowania. Na każdej z nich będą mogli postawić tylko jeden krzyżyk przy wybranym kandydacie. Jeżeli na jakiejś karcie postawimy dwa krzyżyki lub więcej, nasz głos będzie nieważny.

Na burmistrza i wójta

Do wyboru wójtów i burmistrzów posłuży karta z nazwiskami na różowym tle. Wygrywa ten, który zdobędzie najwięcej głosów. Gdyby żadnemu z kandydatów nie udało się zdobyć ponad 50 proc. głosów, wówczas 4 listopada odbędzie się druga tura wyborów, w której weźmie udział dwóch kandydatów z najlepszymi wynikami w pierwszej turze.

W Żarach o stanowisko burmistrza ubiega się 4 kandydatów (Marcin Grubizna, Danuta Madej, Leszek Wroczyński i Tadeusz Płóciennik), podobnie jak w Jasieniu. Trzech kandydatów mają wyborcy w Łęknicy. Tylko w Tuplicach obecny wójt nie ma konkurencji. W pozostałych gminach, czyli w Przewozie, Trzebielu, Lipinkach Łużyckich, gminie Żary, Brodach i Lubsku kandydatów jest dwóch. O wysokości pensji wójta i burmistrza decyduje rada gminy. Najczęściej są one w przedziale od 8 tys. zł do blisko 11 tys. zł miesięcznie.

Do rady gminy

Karta z nazwiskami na szarym tle to karta do głosowania na kandydatów do rady gminy, która ma do 20 tys. mieszkańców. Tutaj również stawiamy krzyżyk przy wybranym kandydacie. Radnym w tych gminach zostaje osoba, która w danym okręgu wyborczym zbierze najwięcej głosów. 

W mieście Żary w pierwszej kolejności musimy odnaleźć komitet wyborczy, na który chcemy oddać głos, a następnie wybrać kandydata i przy jego nazwisku postawić x. Liczba zebranych głosów przez poszczególne komitety zadecyduje zgodnie z metodą D`Hondta, o podziale mandatów. Jeżeli komitet będzie miał przyznany jeden mandat, wtedy z tego komitetu radnym zostaje osoba, która zdobyła najwięcej głosów. Miejsce na liście nie ma żadnego znaczenia przy przyznawaniu mandatów. Decyduje tylko liczba zebranych głosów przez poszczególnych kandydatów.

W Żarach o mandat radnego ubiega się 169 osób. Do zdobycia jest 21 mandatów, czyli na jedno miejsce przypada około 8 kandydatów. Dieta radnego w Żarach to od 1,5 tys. zł do 2 tys. zł miesięcznie.

Do powiatu

Podobnie jak do Rady Miasta w Żarach będziemy głosowali na radnych do Rady Powiatu. Nazwiska kandydatów są na żółtym tle. W pierwszej kolejności odszukujemy komitet wyborczy, a następnie kandydata, na którego oddajemy głos. Mandaty są przyznawane poszczególnym komitetom, a radnym zostaje osoba, która ma najlepszy wynik wyborczy na liście komitetu, który zdobył mandat. 

W powiecie żarskim w 4 okręgach wyborczych startuje 167 kandydatów. Do zdobycia jest 21 mandatów. Dieta radnego powiatowego to od 1,1 tys. zł do ponad 2 tys. zł.

 Do Sejmiku

Podobnie jak głosowanie do Rady Powiatu wygląda głosowanie do Sejmiku. Nazwiska kandydatów są na niebieskim tle.

W wyborach do Sejmiku w okręgu nr 3 obejmującym powiat żarski i powiat krośnieński wystartuje 60 kandydatów. Do sejmiku dostanie się 5 osób. Dieta radnego wojewódzkiego to od 2 tys. zł do 2 tys. 650 zł.

Napisz komentarz »