REKLAMA

Kronika policyjna

Napadł, teraz posiedzi

Opublikowano 12 października 2018, autor: Piotr Piotrowski

Trzy lata w więzieniu odsiedzi 26-latek z Żagania za napady na dwa sklepy monopolowe w Szprotawie.

W piątek, 5 października, zapadł wyrok. Sąd zadecydował, że Tomasz B. za kratami spędzi 3 lata (groziło mu nawet 15 lat). Na poczet kary zaliczono mu 9 miesięcy aresztu. Musi też zapłacić za uszkodzony podczas napadu towar, a także oddać ok. 3 tys. zł, które zrabował ze sklepu i pokryć 2 tys. 400 zł kosztów procesu.

Tomasz B. przeprosił swoje ofiary i wyraził skruchę. Tłumaczył, że nie chciał obrabiać sklepów w swoim rodzinnym Żaganiu, dlatego wybrał Szprotawę, do której pojechał stopem. W kieszeni miał nóż i zimową czapkę, w której wcześniej wyciął otwory na oczy, robiąc z niej kominiarkę.

Pierwszy skok 26-latek z Żagania zaplanował na sklep „Olin” przy ul. Kościuszki w Szprotawie, we wtorek, 9 stycznia. Ubrany w kominiarkę, przeskoczył przez ladę, uderzył czymś metalowym ekspedientkę i szarpiąc ją, zażądał wydania pieniędzy z kasy. Ukradł ponad 1 tys. zł. Kobieta powiadomiła policję. Zachęcony sukcesem, następnego dnia znowu pojechał do Szprotawy. Tym razem wybrał sklep spożywczy przy ul. Muzealnej. Wszedł do środka w kominiarce, z nożem w ręce i sterroryzował ekspedientkę. Nie spodziewał się, że z zaplecza rzuci się na niego chłopak sprzedawczyni. Tomaszowi B. udało się uciec ze sklepu, ale mężczyzna dogonił go i obezwładnił, po czym przekazał policji (pisaliśmy o tym w artykule pt. „Schwytał złodzieja na gorącym uczynku!” 26.01.).

W piątek, 26-latek tłumaczył sędziemu, że napadał na sklepy przez kredyt i długi. Był bez pracy, za to z miesięczną ratą w wysokości ponad 1 tys. zł. Kilkaset złotych z napadu oddał kolegom. Kupił papierosy. Resztę pieniędzy przegrał na automatach.

Sędzia Diana Książek-Pęciak pytała, dlaczego wydał pieniądze na maszynach, skoro wcześniej zeznał, że potrzebował ich na spłatę długów.

– Myślałem, że zarobię, tak mówili koledzy – wyjaśniał oskarżony 26-latek.

Napisz komentarz »