REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Wygrał weteran

Opublikowano 12 października 2018, autor: Piotr Piotrowski

94-letni Piotr Gubernator, weteran walk o wolności Polski w II wojnie światowej, prezes żagańskiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, został Żaganianinem 2017 roku.

Towarzystwo Przyjaciół Żagania, które jest organizatorem konkursu, ogłosiło wyniki kolejnej edycji w sobotę, 6 października, w Pałacu Książęcym. Z piątki osób zgłoszonych do tytułu Żaganianina 2017 roku, 25-osobowa kapituła nominowała trójkę. Byli to: P. Gubernator, Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich, autor przedsięwzięć promujących historię obozów, Oliwia Grudzińska, uczennica żagańskiego LO im. Stefana Banacha, która zdobywa nagrody za poezję, finalistka ogólnopolskiego konkursu Odkrywamy Talenty Przyszłości.  Aż 16 głosami wygrał P. Gubernator.

– Pan Piotr od lat krzewi patriotyczne wartości wśród kolejnych pokoleń mieszkańców, spotykając się w szkołach z dziećmi i młodzieżą – uzasadniła wybór Halina Dobrakowska, przewodnicząca TPŻ.

 

Wyganiał hitlerowców z Polski

P. Gubernator, przepasany szarfą „Żaganianin 2017 roku”, zasiadł na okazałym krześle i opowiedział zebranym kilka historii z czasów II wojny światowej, gdy służył w 15. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej 1. Armii Wojska Polskiego.

– Jestem bardzo dumny z tego tytułu – podkreślił 94-latek. – Podczas wojny byłem świadkiem cierpień wielu rodaków i nikomu nie życzę takich doświadczeń. Jako siedemnastolatek trafiłem na roboty do Niemiec, do fabryki papy, gdzie cierpiałem głód i wdychałem toksyczne opary. Na cały dzień miałem tylko dwie kromki chleba. Potem, w 1944 roku, już jako żołnierz 1. Armii Wojska Polskiego wyganiałem hitlerowców z Polski. Byłem zdruzgotany ogromem zniszczeń Warszawy, a także tym, że nasz dowódca zakazał pomocy powstańcom. W 1946 roku dotarłem do Dzietrzychowic, a następnie osiedliłem się w Żaganiu. Wyludnione miasto było jedną wielką ruiną. Pracowałem przy jego budowie.

Napisz komentarz »