REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Mieszkańcy przepytali kandydatów

Opublikowano 05 października 2018, autor: jb

O połączenia autobusowe, likwidację szkół, usunięcie beczek z toksycznymi opadami, odszkodowania dla rolników pytali mieszkańcy podczas debaty kandydatów na wójta gminy Żagań (3.10.).

Mieszkańcy i kandydaci spotkali się w świetlicy w Bożnowie, dyskutowali ponad dwie godziny.

Na stanowisko wójta kandydują: Agnieszka Dziewiatnik (41 l.) z Bożnowa, która razem z mężem prowadzi gospodarstwo rolne, Henryk Janowicz (53 l.) z Jelenina, obecny starosta żagański, Piotr Kowalski (56 l.) z Żagania, prezes Żagańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Leszek Ochrymczuk (47 l.) z Miodnicy, zastępca szefa lubuskiej komendy OHP.

 

Jeden do drugiego

Każdy z kandydatów miał okazję zadać jedno pytanie rywalowi, którego sam wskazał.

H. Janowicz wybrał P. Kowalskiego.

– Przez ostatnie cztery lata na trenie naszej gminy mieliśmy problemy z wodą, często wstrzymywano dostawy. Chciałbym wiedzieć, jak pan planuje rozwiązać ten problem, skoro woda jest w gminie coraz droższa, a inwestycje na  terenie wiejskim są mocno ograniczane? – pytał Janowicz.

P. Kowalski odpowiedział: – W czasie ustalania taryf za wodę i ścieki, jest taki punkt, który mówi, że należy sporządzić plan rozwoju i modernizacji sieci wodociągowej. Ten plan musi być zgodny z ogólnym planem i kierunkami rozwoju gminy. Chodzi o to, żeby siąść wspólnie do jednego stołu z miastem, gminą, prezesem ŻWIK i ustalić politykę, w którym kierunku to wszystko pójdzie. Gdy tylko zdecydowałem się kandydować, podjąłem już rozmowy z prezesem. Ustawa daje też możliwość dopłat bezpośrednich do gospodarstwa domowego.

A. Dziewiatnik swoje pytanie zadała L. Ochrymczukowi.

– W swoim programie mówi pan o budowie Gminnego Centrum Kultury i Sportu. Czy zamierza pan budować nowy budynek czy korzystać z obecnego i gdzie centrum miałoby się znajdować? – pytała Dziewiatnik.

– W mojej subiektywnej ocenie, kultura kuleje. Jeżeli zamykamy ją w obszarze świetlic i szkół, to dobrze, że funkcjonują, bo inaczej oferta byłaby żadna. W urzędzie nie ma nawet stanowiska, które koordynowałoby te zadania. Kultura nie może się zamykać na poziomie grilla, karkówki i wieczornych potańcówek. Posiadamy zasoby komunalne, które pozwalają nam na zagospodarowanie budynków już istniejących na ten cel – odpowiadał.

L. Ochrymczuk swoje pytanie skierował do starosty.

– Jeśli gmina przegra podwyżki cen wody i ścieków, bo tę sprawę nadal rozpatruje spółka Wody Polskie, czy pan jako wójt dopłaci mieszkańcom różnicę w cenie? Koszt takiej operacji może wynieść nawet około miliona złotych – mówił L. Ochrymczuk.

Starostwa odpowiedział, że potrzebne są rozmowy i negocjacje.

– Gmina musi dbać o mieszkańców i wyliczać koszty dopłat. Gmina ma ponad 40 udziałów w ŻWiK i duży wkład w niej. Istotne jest, by dogadało się szefostwo miasta, gminy i prezes spółki. Nie można tu teraz mówić o milionie, bo to dopiero będziemy ustalać, kto i ile musi zapłacić – stwierdził H. Janowicz.

P. Kowalski zrezygnował z zadania pytania rywalom.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub zdobądź dostęp do wszystkich treści płatnych na 7 dni.
Liczba słów ukrytego tekstu: 1940

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »