REKLAMA

Wasze sprawy

Żmija w szkole

Opublikowano 05 października 2018, autor: jb

Żmiję na podwórku szkolnym zauważyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Suchej Dolnej (gm. Niegosławice). Gad przypełzł pod szkołę w piątek, 28.09.

 W szkole uczą się dzieci klas 4-8. Gada zauważyli na przerwie około godz. 9:00.

– Od razu pobiegli do nauczyciela, który miał wtedy dyżur, ten zawiadomił pracownika obsługi. My jednocześnie wzywaliśmy straż i odgrodziliśmy to miejsce, żeby nikt tam nie podchodził – mówi dyrektor Bogusław Masłowski.

Żmija umiejscowiła się około 10 metrów od wejścia do szkoły w trawie obok komórki.

Gada odgrodził nauczyciel w-f Robert Sawicki.

– Żmija była osowiała, nie uciekała na widok ludzi. Tego dnia było zimno, ona leżała w cieniu, widoczni, troszkę została przymrożona, dlatego była taka markotna – mówi.

Postawę uczniów i nauczycieli chwali st. kpt. Paweł Grzymała, rzecznik żagańskich strażaków. – To bardzo profesjonalne podejście do sprawy – mówi.

To nie pierwszy raz, gdy w szkole zauważono gada.

– Budynek szkoły jest niedaleko lasu, nieopodal jest rzeka. W ubiegłym roku żmija była na boisku szkolnym. Wtedy uczniowie też od razu powiadomili nauczyciela. Ponad 20 lat w szkole przyrody uczy Małgorzata Felkiel i ona co roku bardzo uczula wszystkich na spotkanie z takimi gadami. Żeby nie podchodzić, zawołać starszych. Cieszy fakt, że uczniowie zareagowali prawidłowo – dodaje B. Masłowski.

Strażacy odłowili żmiję chwytakiem i wywieźli do lasu.

Uważaj!

Żmije najczęściej można spotkać w lesie lub wysokich trawach, bo żywią się gryzoniami (myszami, nornicami).
Gad przy spotkaniu z człowiekiem najczęściej ucieka, gdy nie ma takiej możliwości, wtedy może zaatakować.

Ukąszenie żmii jest bardzo groźne, bo to jedyny jadowity gad w Polsce, trzeba się po nim natychmiast udać do szpitala. Konieczne est podanie surowicy. Wysysanie jadu jest zagrożeniem również dla tego, który to robi.

Napisz komentarz »