REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Ułatwienia dla kierowców

Opublikowano 28 września 2018, autor: Justyna Bareła

Jeżeli przed wyjściem z domu nie możesz znaleźć dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczenia OC samochodu, nie musisz już przeszukiwać wszystkich kieszeni. Od poniedziałku (1.10.) nie trzeba będzie mieć dokumentów przy sobie.

Warto przygotować się na to, że podczas kontroli drogowej usłyszymy pytanie, gdzie aktualnie przechowywany jest dowód rejestracyjny i polisa, ale zgodnie z nowym prawem, kierowcy nie będą musieli mieć już przy sobie tych dokumentów. Wszystkie potrzebne dane podczas kontroli policjanci, strażnicy miejscy i np. Inspekcja Transportu Drogowego będą mogli sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zmiany dotyczą podróży autami prywatnymi i służbowymi.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że kierowca zawsze musi mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty, a sam dowód rejestracyjny nadal będzie potrzebny np. w Stacjach Kontroli Pojazdów i podczas sprzedaży, kupna auta.

Zmieni się także sposób zatrzymywania dokumentów. Gdy funkcjonariusze zatrzymają kierowcy dowód rejestracyjny np. za niesprawne auto, to nie zabiorą mu go fizycznie jak dotychczas. Informację o tym wpiszą do systemu CEPiK, a sam kierowca otrzyma tylko pokwitowanie.

Zmiany obowiązywać będą od poniedziałku, 1.10. Warto pamiętać, że gdy podczas kontroli przed tym terminem okaże się, że nie mamy dokumentów przy sobie, grozi nam mandat 100 zł (po 50 zł za brak dowodu i polisy).

Od nowych zasad jest jeden wyjątek. Jeżeli jeździsz autem, które jest zarejestrowane poza granicami Polski, dowód rejestracyjny i polisę nadal musisz mieć przy sobie.

Napisz komentarz »