REKLAMA

Samorząd

Co z tymi salami, panie burmistrzu?

Opublikowano 28 września 2018, autor: Piotr Piotrowski

Pytają mieszkańcy żagańskich dzielnic, Moczynia i Kolonii Laski. Miały być dwie sale gimnastyczne, nie ma żadnej. A mieszkańcy dwóch dzielnic Żagania pamiętają obietnice burmistrza sprzed roku.

Mieszkańcy Moczynia podkreślają, że w maju ub.r., podczas jubileuszu ich Szkoły Podstawowej burmistrz Daniel Marchewka zadeklarował, że stanie przy niej nowa sala gimnastyczna. Dodał też, że powstanie druga taka, bliźniacza, w drugiej dzielnicy Żagania – Kolonii Laski, przy Szkole Podstawowej nr 4. Na uroczystości był też wicewojewoda, który podkreślał, że jest szansa na wsparcie inwestycji, w postaci dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

– Warunkiem miało być złożenie wniosku przez Urząd Miasta – opowiadają mieszkańcy Moczynia, Barbara Huszcza i Maria Romer. – I od tego czasu cisza. Uczniom na pewno przydałaby się sala co ćwiczeń z prawdziwego zdarzenia, bo ta z której korzystają, to prowizorka.  Gdyby powstała nowa sala,  ta obecna przydałaby się na salę lekcyjną. Dzieci u nas przybywa, bo osiedle się rozrasta.

– Na spotkaniu burmistrz obiecał nam, mieszkańcom  500 tys. zł na budowę sali  – przypomina Adam Dzieńdziara. – Czekamy już ponad rok i nic.

W tej sprawie do burmistrza interpelowali również radni.

– Chcieliśmy wiedzieć, czy są to obietnice bez pokrycia – przyznali „Regionalnej” radni z opozycji burmistrza. – W tym roku zapisano w budżecie po 150 tys. zł , na obie opracowanie dokumentacji projektowych obu sal. Od władz województwa dowiedzieliśmy się, że  wnioski o dofinansowanie z  Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej samorządy składały już w 2017 roku. Wśród nich nie było Żagania.

– To kolejny projekt, który nie został zrealizowany w tym roku – wytyka radny Radosław Kwiecień.

– Ile już tych obiecanek, cacanek usłyszeliśmy? – dodaje radny Dariusz Jadach.

Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta, zapewnia, że obie inwestycje są w toku.

– Zakupiono projekt nowej sali gimnastycznej. Obecnie zleciliśmy adaptację projektu na potrzeby konkretnej placówki. Prace te zakończą się do końca roku – zdradza.

Burmistrz D. Marchewka dodaje, że jeśli znajdzie się wykonawca, to budowa sal ruszy. Kiedy? Na razie burmistrz zmienił zdanie i zapewnia, że… już w przyszłym roku.

Napisz komentarz »