REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Pożar w Samochodówce

Opublikowano 28 września 2018, autor: bj

Prawdopodobnie zwarcie instalacji elektrycznej było przyczyną pożaru dachu budynku warsztatów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach.

Pożar wybuchł w poniedziałek, 24.09., na niewyremontowanej części budynku.

– W pomieszczeniu obok, za ścianą, trwa remont. Adaptujemy pomieszczenia dla uczniów – toalety, szatnie, stołówkę – mówi Robert Nowaczyński, dyrektor CKZiU.

W sali, nad którą zapalił się dach, stały natomiast maszyny, przeniesione tam z uwagi na remont.

– Na szczęście nic im się nie stało, zostały podczas akcji gaśniczej nieco zmoczone, ale to im nie zaszkodzi – zapewnia R. Nowaczyński. Dyrektor zgadza się ze wstępną opinia strażaków. – Czekamy na wymianę tzw. szedów, dużych okien na plastikowe. Te stare są po prostu nieszczelne. Były zabezpieczone, ale najwyraźniej wskutek wiatru i deszczu woda się przedostała i wówczas mogło dojść do zwarcia instalacji – wyjaśnia R. Nowaczyński.

– Akcja gaszenia trwała 2,5 godziny, wzięło w niej udział 33 strażaków i 8 zastępów, w tym 3 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Żarach oraz OSP Złotnik, Lipinki Łużyckie, Lubanice, Żary-Kunice i Sieniawa Żarska. Do tłumienia płomieni użyli piany sprężonej. Udało się im opanować ogień, ale i tak strawił on kilkanaście metrów kwadratowych dachu. Na miejscu było też pogotowie energetyczne i policja.

Szkoła czeka na wycenę naprawy, którą przygotowuje firma Janbud.

– Szacuję, że koszt naprawy wyniesie ok. 50 tys. zł – kończy R. Nowaczyński.

Remont i zakup maszyn dla CKZiU pochłonął ok. 3 mln zł.

Napisz komentarz »