REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Dla małych pacjentów

Opublikowano 28 września 2018, autor: bj

Żarski Szpital na Wyspie dostał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sprzęt wart 800 tys. zł.

 To inkubatory, stanowiska do resuscytacji, urządzenie do sztucznej wentylacji noworodków. Ale to nie wszystko. Do żarskiego Szpitala na Wyspie trafił sprzęt wart 800 tys. zł.

– Dostaliśmy trzy stanowiska do resuscytacji noworodków. – mówi Jolanta Dankiewicz, prezes szpitala. Przy ich wykorzystaniu można też wykonać takie czynności, jak mierzenie, ważenie, ocenę według skali Apgar. Urządzenie jest podgrzewane, więc nawet przez chwilę noworodek nie jest pozbawiony odpowiedniej temperatury – tłumaczy J. Dankiewicz.

Jedno ze stanowisk trafiło na salę porodową, drugie na salę cięć, trzecie na oddział  noworodkowy.

Kolejny nowy sprzęt to urządzenie do sztucznej wentylacji i inkubator transportowy.

– Dzięki temu od porodu dziecko znajduje się w najkorzystniejszych dla siebie warunkach. Wcześniej transport odbywał się na zwykłym wózku, z sali porodowej na oddział noworodkowy. Inkubator zapewnia nie tylko komfort cieplny, ale pozwala na monitorowanie czynności życiowych – tłumaczy Jakub Czwojda, ordynator oddziału noworodkowego.

Szpital wzbogacił się też o trzy kardiomonitory i nawilżacze.

Dodatkowo szpital czeka jeszcze na specjalistyczny aparat do badania ultrasonograficznego z głowicą i na lampę do fototerapii, stosowaną w przypadku żółtaczki oraz urządzenie do określania poziomu bilirubiny, bez konieczności pobierania krwi.

Napisz komentarz »