REKLAMA

Wasze sprawy

Nie chcą nawozów pod oknami

Opublikowano 21 września 2018, autor: jb

Mieszkańcy Jankowej Żagańskiej nie chcą u siebie zakładu, który miałby produkować nawozy ze zwierzęcych odchodów.

Wniosek o wydanie decyzji w sprawie budowy takiego zakładu w Jankowej złożyła firma spółka Projekt Group ze Szlichtyngowej. Zakład miałby powstać w miejscu byłej cegielni.

– Panie burmistrzu, co z nami będzie? – dopytywali mieszkańcy Pawła Lichtańskiego podczas zebrania w środę, 19.09. Burmistrz uspokajał.

-Wysłaliśmy firmie wniosek o przygotowanie raportu oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Wymaga go także m.in. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska z Gorzowa i Powiatowy Inspektor Sanitarny z Żagania. Wniosek o uzupełnienie informacji złożyło także Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie – wymieniał burmistrz. I tłumaczył – Oceniam działania firmy jako bardzo odległe. Najpierw musieliby odkupić od prywatnego właściciela zabytkową cegielnię, dopiero potem mówią o budowie zakładu i inwestycję rzędu 30 mln euro.

Przygotowanie raportu potrwa do pół roku.

Firma złożyła kilkanaście wniosków w różnych gminach w Polsce o budowę zakładu produkującego biodegradowalnych nawozów organiczno – mineralnych. – Szuka miejsca, w którym ktoś wyrazi na niego zgodę – dodaje P. Lichtański.

– A co jeżeli firma zapłaci i wszystkie zgody otrzyma? – martwił się pan Zygmunt. -Jeżeli firma bardzo się uprze, to będziemy jej proponować lokalizację w naszej strefie ekonomicznej, która jest przecież bardzo blisko – zapewniał burmistrz. 

Napisz komentarz »