REKLAMA

Gospodarka

Magdalenki zżerają Szprotawę

Opublikowano 21 września 2018, autor: Piotr Piotrowski

Szprotawscy radni w końcu dogadali się z burmistrzem i przegłosowali kolejne kolejne 852 tys. zł. na modernizację klasztoru Magdalenki.

Pierwotnie modernizacja dawnego klasztoru na placu Kościelnym miała kosztować 4 mln 839 tys. zł, ale pojawiły się dodatkowe koszty, związane z wymaganiami konserwatora zabytków i trzeba było dołożyć milion. 31 sierpnia  radni dowiedzieli się, żebrakuje 852 tys. zł i ostateczne koszty to 7 mln 213 tys. zł. Opozycja nie zgodziła się na dołożenie pieniędzy, kosztem m.in. remontów dróg, które miały wylecieć z budżetu. Burmistrz Józef Rubacha nie dał za wygraną i ponowił uchwałę na sesji 14 września. Rozgorzała dyskusja, ale zabrakło wnioskodawcy – burmistrza. Radni dokończyli obrady 19 września.

Postawili na swoim

Kompromis poprzedziła burzliwa komisja. Radni z opozycji zgodzili się dołożyć 852 tys. zł na dokończenie remontu zabytkowego budynku Magdalenki na Placu Kościelnym, ale pod warunkiem, że burmistrz wyremontuje jedną z trzech dróg w szprotawskiej dzielnicy Zabobrze, kosztem modernizacji drogi dojazdowej do pól rolnych, na trasie Pasterzowice – Dzikowice. Burmistrz mając tylko 10 radnych w radzie, nie miał wyjścia.

 – Modernizację trzech dróg na Zabobrzu zaplanował w tegorocznym budżecie. Zostały z niego wyrzucone, kosztem Magdalenek. Na to się nie zgodziliśmy. Uważamy, że ważniejsze są drogi miejskie w Szprotawie, niż dojazdowe do pól, które  po obfitych deszczach szybko ulegną degradacji – mówi Andrzej Skawiński, przewodniczący Rady Miasta. – Na drogi burmistrz miał 150 tys. zł, ale tylko na remonty doraźne. Zaproponowaliśmy więc, aby za tę kwotę zrobić jedną na Zabobrzu, ale porządnie z polbrukiem – dodał radny Tadeusz Wiech.

Przypomnijmy,  obecnie dawny klasztor Magdalenek remontuje Zakład Instalacji Sanitarnych, C.O i Gazowych Józefa Kubika. W budynku na placu Kościelnym ma powstać Centrum Aktywności Społecznej, m.in. bar, kawiarnia, izba historii, punkt informacji turystycznej oraz punkt promocji lokalnej przedsiębiorczości. Roboty mają potrwać do listopada br.

Napisz komentarz »