REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Żagańskie wino najlepsze!

Opublikowano 21 września 2018, autor: Piotr Piotrowski

Żagańskie wino „Solaris” najlepsze w Ogólnopolskim Konkursie Win! Jego twórca, Marcin Furtak z podżagańskiego Bożnowa, zgarnął trzy główne nagrody podczas tegorocznego Winobrania, w Zielonej Górze.

„Grand Prix ? Winobranie 2018” Furtak otrzymał za wino Solaris 2017. Ponadto, zgarnął też złoty medal w kategorii win słodkich – Solaris 2017 i drugi złoty krążek, w kategorii win białych – Riesling & Johanniter 2017. Ale to nie koniec! Wino Solaris 2017 redakcja magazynu „Czas Wina” uznała również za „Najciekawsze wino konkursu”.

 – Przyznam szczerze, że byłem zaskoczony – mówi M. Furtak. – W pokonanym polu zostawiłem ponad sto winn z całej Polski. W tym te, produkowane w najstarszych winiarniach. Z moją 20-arową winnicą Saganum, na polach w okolicy Żagania ruszyłem w ubiegłym roku. Skąd pomysł? Dużo czytałem o tradycjach winiarskich w Żaganiu, które sięgają XIII wieku. Zakonnicy uprawiali winorośl na przyklasztornych poletkach i wytwarzali mszalne wino do celów kultu.

 Zaczęło się od kilku krzaków winogron w ogródku. Dziś pan Marcin ma ich ponad tysiąc. Produkuje wino słodkie z odmiany winogron Solaris. Oprócz tego wytwarza wina wytrawne białe oraz czerwone, które leżakują w dębowych beczkach.

 – Solaris to aromatyczna odmiana o słodkich winogronach. Zalicza się do najwartościowszych. Odporna jest na mróz i choroby. Nie wymaga super gleb. Te w pobliżu mojego domu nie nadają się do upraw zbóż. W przyszłości chcę tam zwiększyć winnicę do 4 hektarów i ruszyć z biznesem na całego – dodaje.

 Furtak na co dzień prowadzi firmę budowlaną specjalizującą się w remontach zabytków, jego pasją jest też wspinaczka i eksploracja jaskiń. Kilka dni temu zdobył kolejną na swojej liście, w Iranie. Z tego też powodu, nie było go na wręczeniu nagród. Grand Prix i dwa złote medale, w jego imieniu odebrała na winobraniowej scenie jego partnerka, Renata Wcisło.

Napisz komentarz »