REKLAMA

Gospodarka

Luksus w socjalnych za milion

Opublikowano 14 września 2018, autor: Piotr Piotrowski

Żagańscy urzędnicy wydali ponad 1 mln zł na budowę 12 mieszkań socjalnych, a nie mają kasy na remonty budynków komunalnych.

– Ot, taki paradoks – kwituje Bogdan Fryze, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Żaganiu.

B. Fryze, jak co roku, złożył wniosek do burmistrza Żagania o dotację dla zakładu na najpilniejsze remonty w mieszkaniach komunalnych. Na wymianę niesprawnych trzonów kuchennych, pieców, rozwalających się drzwi czy spróchniałych okien chciał ok. 400 tys. zł. Na sesji (11.09.) dostał zaledwie 42 tys. zł.

– To kropla w morzu potrzeb – żali się dyrektor B. Fryze. – Sytuacja jest katastrofalna. Co roku mogliśmy liczyć na dodatkowe 300-400 tys. zł na remonty. Tym razem jednak nie.

Zakład ma w swoich zasobach ok. 1,3 tys. mieszkań komunalnych i socjalnych. Na remonty około 40 zdewastowanych, które stoją puste, nie ma pieniędzy. A więc nie można ich ani sprzedać, ani wynająć.

BurmistrzŻagania  Daniel Marchewka zastrzega: – Daliśmy ZGM-owi tyle, ile możemy. Teraz dla mnie najważniejsza jest inwestycja przy ul. Włókniarzy, gdzie w najbliższych dniach oddamy do użytku 12 lokali socjalnych.

Standard musi być

Nie dziwi, że miasto nie ma pieniędzy na remont mieszkań komunalnych, skoro budowa 12 lokali socjalnych przy ul. Włókniarzy kosztowała 1 mln 73 tys. zł.

– Nowo wybudowane mieszkania socjalne przewyższają standardem wiele komunalnych – kwituje B. Fryze.

Przy ul. Włókniarzy, każdy z 12 lokali ma 20-metrowe pomieszczenie z węzłem sanitarnym i wyodrębnioną kuchnią oraz 5-metrową łazienkę, w której jest prysznic, umywalka i sedes. Pomieszczenia są ogrzewane piecami kaflowymi, ale istnieje możliwość podłączenia ogrzewania elektrycznego. Do tego okna PCV.

– Komisja mieszkaniowa zapewniła nas, że wyselekcjonowała osoby, które zasiedlą nowy budynek. – mówi B. Fryze. – Ale jak będzie, pokaże czas.

Kolejnym paradoksem będzie to, że za o wiele wyższy standard najemcy zapłacą 5 razy mniejszy czynsz niż w lokalach komunalnych. W przypadku Włókniarzy będzie to 27 zł miesięcznie (1,10 zł za 1 metr kw.). Dla porównania, w mieszkaniach komunalnych podobnej wielkości lokatorzy płacą 125 zł miesięcznie.

Przypomnijmy, że w miejscu budynku, który miasto postawiło za 1 mln 73 tys. zł, wcześniej też była kamienica z mieszkaniami socjalnymi. I dwukrotnie płonęła, w wyniku alkoholowych libacji. Sześć lat temu dach kamienicy doszczętnie spłonął. Sześciu rodzinom urzędnicy dali lokale zastępcze. Kamienicę wyburzono, bo po dwóch pożarach nie opłacało się jej remontować. Postawiono nową. Ile przetrwa?

Napisz komentarz »