REKLAMA

Wasze sprawy

Czynsze w górę

Opublikowano 14 września 2018, autor: Piotr Piotrowski

Podwyżki czynszów czekają mieszkańców bloków należących do Żagańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Mimo dobrej kondycji finansowej spółki ŻTBS (zysk na koniec ubiegłego roku wyniósł 255 tys. zł, jej prezes Piotr Kowalski planuje od stycznia 2019 r. wzrost czynszów o ok. 10 groszy od metra kw. Dla rodziny zajmującej np. 50-metrowe mieszkanie, to podwyżka rzędu 60 zł rocznie.

– W tym roku podwyżka wyniosła średnio 13 groszy na metrze kw., w kolejnym musimy zwiększyć czynsze o ok. 10 groszy, podwyższając fundusz remontowy, który obecnie wynosi 40 groszy za 1 metr – tłumaczy P. Kowalski. – Remontów wymagają najstarsze bloki przy ul. Bema, które postawiono ok. 20 lat temu. W tej chwili, w części z nich wymieniamy drzwi wejściowe, malujemy klatki schodowe, myjemy zanieczyszczaną elewację. To wszystko kosztuje – uzasadnia podwyżki.

Dodajmy, że spółka zrezygnowała budowy kolejnego segmentu przy ul. Bema. Już zdążyła zwrócić miastu 450 tys. zł, które dostała na tę inwestycję.

– Wyceniliśmy ją na 3,5 mln zł, ale oferta jedynej firmy była wyższa o około 1 mln zł. Po nieudanych dwóch przetargach zaprosiliśmy do negocjacji osiem firm. Zgłosiła się tylko jedna, której cena również przewyższała nasz budżet – tłumaczy prezes ŻTBS. – Uzyskaliśmy promesę od banku na kredyt, ale w tej sytuacji wycofaliśmy się z niego. Do tematu budowy wrócimy w przyszłym roku.

Napisz komentarz »