REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Ludzkie szkielety i czołg pod drogą

Opublikowano 07 września 2018, autor: Piotr Piotrowski

Na szczątki żołnierzy radzieckich, a także czołg i karabin z II wojny światowej natrafili robotnicy przebudowujący drogę w rejonie Szprotawki (gm. Szprotawa).

Szkielety co najmniej pięciu żołnierzy ZSRR, którzy zginęli w walkach w 1945 roku, robotnicy znaleźli podczas budowy drogi krajowej nr 12.

– Prawdopodobnie w tym miejscu rozegrała się bitwa – mówi Waldemar Czok, operator koparki z firmy Strabag, który natrafił na szczątki żołnierzy. – Obok ludzkich kości, znaleźliśmy notatnik pisany cyrylicą, fragmenty mundurów, butów i pistolet maszynowy MP75.

Ludzkimi szczątkami w ubiegłym tygodniu zajęli się prokuratorzy i zakład pogrzebowy. Teren znaleziska został zabezpieczony.

Pan Waldemar dodaje, że robotnicy Strabagu co chwilę znajdują niewybuchy czy łuski z czasów II wojny światowej.

– Ostatnio natrafiliśmy na elementy czołgu T-34. Podejrzewamy, że jest pod starą drogą. Zostanie odkryty, gdy ją zburzymy – mówi.

Przypomnijmy, przebudowa drogi krajowej nr 12 na tym odcinku, do granicy województwa, potrwa do przyszłego roku. Jej koszt to 31 mln zł. Szczególnie cieszą się z tego mieszkańcy wsi Szprotawka, którzy narzekali na ruch ciężarówek w kierunku Przemkowa i Chocianowa. Dzięki inwestycji, powstanie obwodnica Szprotawki i ruch samochodowy ominie wieś. Droga zostanie poszerzona, a także wzmocniona. Przeprowadzona będzie korekta trasy na łukach, przebudowane będą przepusty i zjazdy. Powstanie też ścieżka rowerowa.

Napisz komentarz »