REKLAMA

Gospodarka

Kary za zabytki

Opublikowano 31 sierpnia 2018, autor: bj

Ponad 650 tys. zł grzywny może dostać gmina Żary. Za co? Za stan techniczny spichlerza i kościoła w Złotniku oraz pałacu we Włostowie.

Straszyła prokuraturą i grzywnami, a także wypominała, że przez lata gmina nic nie robi, by chronić zabytki. Tak wyglądała wizyta Barbary Bielinis-Kopeć, lubuskiej konserwator zabytków na sesji Rady Gminy w Żarach (23.08.). Nie jest zadowolona ze stanu, w jakim znajdują się ruiny pałacu we Włostowie i kościoła oraz dworu sołtysiego w Złotniku.

Pierwsza kara, 1 tys zł za była za stan utrzymania zabytku we Włostowie była już w 2008r. – Została zapłacona, ale przez lata gmina nie wykonywała wydawanych decyzji. Potem były obietnice, że na zabytek zostało przeznaczone 45 tys. zł i że do końca roku 2013 wykonane zostaną prace zabezpieczające. Ale gminni urzędnicy ograniczyli się do wniosku do Ministerstwa Kultury o wykreślenie pałacu z rejestru zabytków-wytykała B. Bielinis-Kopeć. Decyzja ministra była odmowna.

Podobne zarzuty były do obiektów w Złotniku.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub zdobądź dostęp do wszystkich treści płatnych na 7 dni.
Liczba słów ukrytego tekstu: 284

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »