REKLAMA

Wasze sprawy

Rolnicy żądają odszkodowań!

Opublikowano 31 sierpnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Rolnicy z powiatu żagańskiego zablokowali drogę ekspresową S3, w poniedziałek, 27.08. Żądali od rządu ogłoszenia stanu klęski żywiołowej.

Twierdzą, że tak fatalnych zbiorów , jak w tym roku , to nie było dawno. Wszystkiemu winna susza. Poszkodowani gospodarze zaprosili wojewodę na spotkanie, do Gościeszowic, w czwartek, 23.08. Ale ten się nie zjawił. Wobec tego, w poniedziałek, 27.08. zorganizowali protest na S3, blokując kierowcom przejazd, w okolicy Gołaszyna.

 – Szukamy sposobu, aby rząd w końcu zareagował – mówi Adam Górniak, rolnik z Bukowiny Bobrzańskiej (gm. Żagań).  – Dlaczego do tej pory nie ogłosił stanu kęski żywiołowej?  Straty sięgają 75 procent. Na polach usycha kukurydzę, ucierpiały buraki i ziemniaki. Nie zostały one objęte wyceną ani odszkodowaniami. To skandal.  – Dziś nie ma sensu wyjeżdżać w pole – dodaje Janusz Biliński z Siecieborzyc (gm. Szprotawa).  – Pola są tak suche, jak popiół. Ja z 1 hektara średnio zbierałem 9 ton pszenicy. W tym roku – zaledwie 2,5 ha. Podobnie z jęczmieniem ozimym. Zamiast średnio 7-8 ton, jest ledwie 1,5! Buraki obecnie nie nadają się do zbiorów. Najlepiej ogrodzić je pastuchem i krowy wpuścić!  Tak tragicznej sytuacji dawno nie było, jeśli nie będzie pomocy rządu, wiele gospodarstw upadnie. Nie ma też reakcji ze strony władz lokalnych, w postaci np. umorzenia podatków.

Napisz komentarz »