REKLAMA

Samorząd

Radni chcą Żarską, burmistrz woli Keplera

Opublikowano 24 sierpnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Żagańscy radni z opozycji wytykają burmistrzowi, że nie pozyskuje pieniędzy z unijnych programów na modernizację dróg. – 15 września mija czas na ostatnie rozdanie środków na ten cel – alarmują.

We wtorek, 21 sierpnia, radni: Zbigniew Janek, Radosław Kwiecień, Stanisław Kucab, Dariusz Jadach i Sebastian Kulesza zorganizowali konferencję przy ul. Żarskiej. Wytknęli burmistrzowi, że przez ostatnią kadencję nie pozyskał żadnych dotacji na modernizację żagańskich ulic.

– Jeśli już je remontuje, to z miejskich środków – zaznaczył Z. Janek. – Żagań jest „rekordzistą” wśród samorządów z naszego powiatu w marnowaniu okazji na uzyskanie dofinansowanie. Można powiedzieć, że burmistrz przespał całe rozdanie unijnych funduszy z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-19.

– 15 września mija termin składania wniosków o dofinansowanie inwestycji drogowych na przyszły rok. Naszą propozycją jest drugi etap ulicy Żarskiej, od mostu i skrzyżowania z ul. Młynarską do ronda. Tę propozycję złożyłem w formie interpelacji trzy miesiące temu – zaznaczył R. Kwiecień. – Pierwszy etap tej ulicy miasto wykonało bez dofinansowania, chociaż aż się prosiło, aby je zdobyć.

Radni podkreślają, że teraz jest okazja częściowo naprawić ten błąd i powalczyć o pieniądze z Inii.

– Dotychczasowe starania miasta o dofinansowanie kończyły się fiaskiem, bo Żagań nie współpracuje z innymi samorządami i nie składa wspólnych projektów, przez co nie ma szans na dodatkowe punkty w konkursach – wytykał radny S. Kulesza. – A wystarczyło zakończyć  wojnę na linii miasto – powiat. 

–  Żarska od mostku do ronda jest w coraz gorszym stanie. To bardzo ważna miejska arteria, droga wylotowa na koszary, Żary i obwodnicę. Uważam, że jest priorytetem – podkreślał D. Jadach.

 

Na kolejne lata…

Burmistrz Daniel Marchewka zapewnia, że starał się o dofinansowanie remontów z programu na lata 2016-19, a dokładnie na ulice Ratuszową i Keplera. 

– Z ulicą Keplera będziemy dalej próbować w tym roku – zdradza i dodaje, że taki wniosek zostanie złożony do 15 września. 

A co z drugim etapem Żarskiej? W Urzędzie Miasta zapewniają, że jest w planach na kolejne lata, również w oparciu o unijne fundusze.

Póki co, urzędnikom nie udało się wyremontować części zaplanowanych na ten rok dróg. Nie znaleźli chętnych firm na modernizację ul. Żaganny czy Nocznickiego. W kolejce na remont czekają m.in. ul. Środkowa i Sobieskiego.

Napisz komentarz »