REKLAMA

Polityka

Wybierzemy władzę na 5 lat

Opublikowano 17 sierpnia 2018, autor: jb

To już pewne. Wójtów, burmistrzów i radnych wybierać będziemy w niedzielę, 21 października. Na dłuższą niż wcześniej, bo 5-letnią kadencję.

O tym, kiedy będziemy głosować, zadecydował w poniedziałek, 13.08. premier Mateusz Morawiecki. Od tego dnia oficjalnie można już też prowadzić kampanię wyborczą.

Najpierw, do 27 sierpnia, jest czas na zarejestrowanie komitetów wyborczych. Do 16 września komitety muszą zgłosić listę kandydatów na radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich już z podziałem na konkretne okręgi wyborcze. Kandydatów na burmistrzów i wójtów można zgłaszać do 26 września.

 Jeżeli chcemy oddać swój głos poza miejscem zameldowania, do 16.10. możemy składać wniosek o dopisanie nas do spisu wyborczego w mieście, w którym będziemy głosować.

Kampania wyborcza zakończy się w piątek, 19.10. W niedzielę, 21.10., głosować będziemy w godzinach 7:00-21:00. Gdyby w konkretnym mieście potrzebna była druga tura głosowania na stanowisko wójta czy burmistrza, to na dodatkowe wybory pójdziemy w niedzielę, 4.11.

 

Tylko do jednej gminy

Radnym danego miasta lub powiatu może zostać wyłącznie jego pełnoletni mieszkaniec. Żeby starać się o fotel wójta lub burmistrza, trzeba mieć ukończone 25 lat i nie trzeba mieszkać w gminie, w której się kandyduje.

Dotychczas wśród samorządowców dość powszechne było kandydowanie w kilku miejscach, np. na burmistrza miasta, ale też do Rady Powiatu lub Sejmiku Województwa. Od tego roku tak nie można. Można kandydować na radnego i np. wójta, ale tylko w tej samej gminie. Jeżeli ktoś wybiera się do Rady Powiatu czy Sejmiku, to na wójta, burmistrza kandydować już nie może. O rok wydłużono też kadencję samorządowców. Burmistrzów, wójtów i radnych wybierać będziemy teraz na 5 lat.

W mniejszych gminach będą obowiązywać jednomandatowe okręgi wyborcze. Kto w okręgu zdobędzie najwięcej głosów, zostanie wybrany do rady. W miastach powyżej 20 tys. mieszkańców (m.in. w Żarach i Żaganiu) wybory będą proporcjonalne. Wygra ten, którego komitet dostanie najwięcej głosów. Liczba głosów komitetu przełoży się na liczbę mandatów w radzie. W najlepszej sytuacji będą ci z najwyższymi miejscami na liście kandydatów.

Nasi się nie spieszą

W czwartek, 16.08., nie było jeszcze zarejestrowanego żadnego komitetu wyborczego z powiatów żarskiego i żagańskiego.
– Na razie mamy tylko dużo telefonów i pytań o wzory wymaganych dokumentów – usłyszeliśmy w Delegaturze Państwowej Komisji Wyborczej w Zielnej Górze.

Napisz komentarz »