REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Pustki w kasie

Opublikowano 17 sierpnia 2018, autor: Justyna Bareła

Jeżeli starasz się o dofinansowanie zakupu cewników, pieluchomajtek czy wózków inwalidzkich, w tym roku pieniędzy z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach już nie dostaniesz. Kończą się także środki w żagańskim PCPR.

– O tym, że pieniędzy braknie, wiedzieliśmy już na początku roku – przyznaje Justyna Przedaszek dyrektor PCPR w Żarach. PCPR otrzymał niespełna 2 mln zł na pomoc swoim podopiecznym. Mniej o 60 tys. zł niż w ubiegłym roku, gdy pieniędzy też nie starczyło. Tym razem nie ma ich już w połowie sierpnia.

– Dostaliśmy co prawda dodatkowe 30 tys. zł, które Rada Powiatu zaksięguje nam 30 sierpnia, ale są to pieniądze znaczone tylko i wyłącznie na prowadzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej – dodaje J. Przedaszek.

 

Zwrócą faktury

W PCPR pieniędzy dawno już nie ma m.in. na turnusy rehabilitacyjne czy likwidowanie barier architektonicznych.

– Dla nas właśnie zaczęła się najgorsza połowa roku, bo pieniędzy już nie ma na środki ortopedyczne czy pomocnicze, o które wnioskuje najwięcej osób np. pieluchomajtki, cewniki, aparatu słuchowe. Ludziom potrzebującym trzeba będzie to jakoś wytłumaczyć. Nie możemy powiedzieć nikomu, żeby nie składał wniosku o dofinansowanie takich zakupów, ale już mogę powiedzieć, że w wiadomości zwrotnej dostanie od nas informację, że nie mamy już pieniędzy i odeślemy mu faktury – mówi dyrektorka. I dodaje: – I niestety, raczej nie spodziewamy się dodatkowych pieniędzy z PFRON-u, wnioskowaliśmy o nie już w poprzednich latach, ale zawsze bez odzewu.

 

Dzielą, co zostało

Resztki pieniędzy zostały w żagańskim PCPR.

– Jeżeli chodzi o likwidowanie barier, pieniądze są już rozdysponowane, środki na dofinansowanie turnusów będą tylko wtedy, gdy zrezygnuje ktoś, kto otrzymał wcześniej pozytywną decyzję – mówi Henryk Sienkiewicz, specjalista ds. rehabilitacji społecznej PCPR. I wymienia: – Około 170 tys. zł zostało do podzielenia na środki pomocnicze i przedmioty ortopedyczne. Na cały rok mieliśmy zaplanowane na to 610 tys. zł, wydaliśmy już 460 tys. zł. Do tej pory złożono na nie u nas 527 wniosków, rozpatrzyliśmy ich 406. Następne wnioski cały czas przyjmujemy, ale rozpatrywane są w kolejności zgłoszenia

Napisz komentarz »