REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Spóźnią się z przystankami

Opublikowano 17 sierpnia 2018, autor: mk

Centrum przesiadkowe w Żarach przy ulicy Ułańskiej miało być gotowe w połowie sierpnia. Będzie dopiero za miesiąc. Powodem obsuwy z budową były problemy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i zmiany w projekcie.

O miesiąc przesunął się termin odbioru Centrum Przesiadkowego przy ulicy Ułańskiej w Żarach.Wpływ miał na to brak pozwoleń na prowadzenie prac od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także zmiany w projekcie samego Centrum.

Skąd poślizg?

Przypomnijmy. Roboty ziemne pod przyszłym Centrum Przesiadkowym zaczęły się bez stosownej zgody od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wstrzymał prace budowlane na ponad dwa tygodnie. Kiedy w końcu badania archeologiczne przeprowadzono, konserwator wydał zgodę na kontynuowanie prac ziemnych i budowlanych.

– Termin został przesunięty o miesiąc – mówi Radosław Babula, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury technicznej w żarskim Urzędzie Miasta. – To była inwestycja w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Już część projektowa została wydana znacznie później niż przewidywały to terminy w umowie, a było to spowodowane dodatkowymi uzgodnieniami, które wykonawca powinien uzyskać, mam tutaj na myśli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na termin miały też wpływ zmiany w projekcie, a mianowicie zmiana węzła sanitarnego dla obsługi kasowej oraz zmiana lokalizacji tablic informacyjnych – wyjaśnia urzędnik.

Wiaty za milion

Centrum Przesiadkowe przy ulicy Ułańskiej buduje żarska firma M&J. Całość inwestycji wyceniono na 1 mln 400 tys. zł. Powstaną dwie półotwarte przeszklone wiaty, które służyć będą jako poczekalnie. Połączone zostaną dwoma kontenerami. W jednym z nich będzie punkt informacyjno-biletowy, w drugim – płatna toaleta. W wiatach będzie 6 ławek i siedziska dla pasażerów. Będą też 4 ławki na zewnątrz. Na wiacie zawiśnie tablica, obok będzie stanowisko ze stojakami na 9 rowerów. Wybudowane będą też betonowe schody prowadzące na parking Biedronki.

komentarze »
 1. Żaranin 25 sierpnia 2018 13:16 - Odpowiedź

  Centrum przesiadkowe buduje Zielona Góra i Cottbus. Żarska nazwa jest zdecydowanie na wyrost. Dwa przystanki MZK nie zintegrowane z PKS i PKP to nie jest centrum przesiadkowe.
  Czy urzednicy nie mogli przygotować właściwego projektu przed przetargiem?
  Opóźnienie mnie nie dziwi w Żarach, chociaż jest mniejsze niż przy remoncie Okrzei,Moniuszki i Zielonogórskiej.
  Czas na zmiany w Żarskiej polityce na młodych ludzi z pomysłem na rozwój miasta i uzgadnanie projektów z mieszkańcami przed realizacją.

 2. Ania 26 sierpnia 2018 08:10 - Odpowiedź

  Zgodnie z dokumentami przetargowymi przystanki miały być oddane do użytku w dniu 31.05.2018 roku.
  Opóźnienie wynosi już „tylko” 4 miesiące.
  Jak na taką małą inwestycję to bardzo duże opoźnienie.
  Nie pierwsze i chyba nie ostatnie w Żarach.
  Ale Pani Burmistrz przed wyborami zdąży się pochwalić tym niby centrum przesiadkowym.

Napisz komentarz »