REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Rowerem do miasta

Opublikowano 17 sierpnia 2018, autor: jb

– Co w końcu z tą ścieżką rowerową? Będzie czy nie? – dopytywali burmistrza Szprotawy mieszkańcy Psterzowic na spotkaniu we wtorek, 14.08.

Chodzi o około 2,5 km ścieżki, która miała powstać z Pasterzowic wzdłuż drogi wojewódzkiej do przejazdu kolejowego w Szprotawie. O jej budowę mieszkańcy proszą od lat.

Koncepcja, jak ma wyglądać ścieżka, powstała w grudniu 2016 roku. W 2017 roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze zgodził się, że sfinansuje inwestycję w połowie. Żeby tak się stało, gmina musi najpierw dogadać się z właścicielami działek, którzy musieliby udostępnić część swojego terenu pod budowę ścieżki. Gmina musiałaby przejąć około 80 arów prywatnej ziemi. I choć żaden z właścicieli przeciwny budowie ścieżki nie jest, nie ma jeszcze zgody wszystkich na udostępnienie działek.

Mieszkańcy Pasterzowic chcieli dowiedzieć się od burmistrza, jak długo jeszcze będą czekać na budowę ścieżki.

– Jeżdżę codziennie rowerem do pracy do Szprotawy. Mu tu najbardziej wiemy, jak jest niebezpiecznie – mówiła jedna z mieszkanek.

– Czy jako mieszkańcy w ogóle możemy coś zrobić? – pytała sołtys Agnieszka Wardziak.

Kwestię inwestycji wyjaśniała Katarzyna Rudkiewicz, zastępca dyrektora ZDW ds. inwestycyjnych.

– Bez zgody właścicieli działek nie możemy nic zrobić. Nikt nie wyrazi zgody na budowę ścieżki, która będzie prowadzić donikąd, jeżeli miałaby iść tylko po działkach dróg wojewódzkich. Nie możemy wyłożyć kilkudziesięciu tysięcy na projekt ścieżki, jeżeli potem okaże się, że tej zgody nie ma i ona nigdy nie powstanie.Wszystkie inne warunki techniczne są spełnione – zapewniała.

Spotkają się

Z sześciu właścicieli działek, po których miałaby biec ścieżka, dwóch zadeklarowało, że odda je pod budowę bezpłatnie.

– Pozostali w większości zadeklarowali już, za jaką cenę działki chcieliby sprzedać, choć nie wszyscy – przyznał J. Rubacha.

Burmistrz  publicznie umówił się z właścicielami na spotkanie w wtorek, 21.08. – Jeśli się porozumiemy, jeszcze w tym roku moglibyśmy ogłosić przetarg na roboty, żeby ruszyć z budową na wiosnę – zapowiedział burmistrz.

Napisz komentarz »