REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Chwała bohaterom!

Opublikowano 17 sierpnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Był apel pamięci oraz odznaczenia i wieńce na grobach poległych żołnierzy. Mieszkańcy Żagania uczcili Święto Wojska Polskiego.

Obchody Święta Wojska Polskiego, w 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej, odbyły się na dziedzińcu żagańskiego Pałacu Książęcego.

– Mój ojciec walczył w armii Józefa Piłsudskiego. Zanim to jednak nastąpiło, w 1915 roku dostał się do niewoli radzieckiej i trafił do obozu w Kazachstanie. Potem wstąpił jako ochotnik, do Wojska Polskiego, gdy nasza ojczyzna odzyskała niepodległość. Walczył pod Piłsudskim i bronił Warszawy przed bolszewikami. To było piękne zwycięstwo – opowiada Eugeniusz Jaworski, zastępca przewodniczącego żagańskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, który podczas uroczystości został odznaczony medalem przez Związek Inwalidów Wojennych RP.

Ponadto, pamiątkowe medale od ZIW RP otrzymali: Zbigniew Soroko, gen. dyw. Stanisław Czosnek, ppłk Waldemar Szczepaniak, Jan Mazur, ppłk Stefan Kozak, ppłk rez. Mieczysław Kupczyk i burmistrz Daniel Marchewka.

Medalem za zasługi na rzecz Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych uhonorowano Bolesława Adamika, medalem za zasługi na rzecz Stowarzyszenia 3 Pułku Czołgów Średnich – S. Czosnka i  Jana Kozińca.

Napisz komentarz »