REKLAMA

Wasze sprawy

Opłaty w górę

Opublikowano 17 sierpnia 2018, autor: Justyna Bareła

Nowe stawki za wodę i ścieki zatwierdzono w Małomicach.

W tym roku stawki w gminach zatwierdza państwowe przedsiębiorstwo Wody Polskie.

– Po raz pierwszy przedstawiam wam stawki już wyłącznie jako informację, a nie do zatwierdzenia w formie uchwały – mówił radnym na sesji we wtorek (14.08.) Jacek Grzelak, kierownik Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.

– Kalkulacje robiliśmy na podstawie bieżących opłat oraz m.in. ponoszonych kosztów czy inflacji. Wzrost wynosi średnio 3 procent. Mamy starą infrastrukturę, ale inwestujemy w nią w miarę naszych możliwości, żeby tych stawek drastycznie nie podnosić – tłumaczył kierownik.

Po zmianach, odbiorców wody podzielono na dwie grupy (odbiorców prywatnych, a w drugiej firmy i instytucje), choć stawki opłat w obu taryfach są takie same.

Dotychczas mieszkańcy w Małomicach płacili 10,01 zł za metr sześcienny pobranej wody i odprowadzonych ścieków. Składały się na to stawki: 3,48 zł za metr sześć. wody, 6,53 zł za ścieki. Do  tego trzeba było doliczyć 4,67 zł opłaty abonamentowej miesięcznie (naliczanej od mieszkania, nie od członka rodziny).

Już w sierpniu za wodę i ścieki mieszkańcy zapłacą 10,54 zł (3,62 zł za metr wody, 6,92 zł za metr ścieków), opłata abonamentowa wynosi 4,86 zł.

W 2019 roku łączna stawka wyniesie 10,86 zł (3,73 zł za metr wody i 7,13 zł za metr ścieków), do tego opłata abonamentowa wzrośnie do 5 zł.

W 2020 roku łączna stawka za wodę i ścieki wyniesie 11,17 zł za metr sześcienny (3,83 zł za wodę, 7,34 zł za ścieki) a opłata abonamentowa wyniesie 5,50 zł.

– Ustalanie stawek od razu na 3 lata jest trochę ryzykowne, zawsze jednak będziemy mogli wnioskować o zmianę cen, jeżeli zajdzie taka potrzeba – zapewnił J. Grzelak. 

Napisz komentarz »