REKLAMA

Kronika policyjna

Zuchwała kradzież. Łupem padły pszczoły

Opublikowano 17 sierpnia 2018, autor: bj

Łupem złodziei padły dwa ule należące do Dariusza Dyby, żarskiego radnego powiatowego i kierownika posterunku policji w Przewozie. Trzeci ocalał.

W ulach mieszkały pszczoły pochodzące z tzw. odkładu, czyli nadmiaru pszczół.

– Do nich wpuszcza się matkę i one wówczas się rozbudowują i tworzą nową rodzinę. Wiosną już byłby z nich pożytek – tłumaczy D. Dyba.

W pasiece D. Dyba ma 20 uli, ale chciał, by te ze słabszymi pszczołami były bliżej domu, żeby móc je dokarmiać. Jeszcze w sobotę ule stały.

– Byłem w okolicy, na polu, nawet razem z kolegą. Widziałem je z daleka. Następnego dnia, gdy przyjechałem ok. godz. 10, okazało się, że dwa zniknęły jak kamfora. Został jeden. Miał pozatykane wloty, był przygotowany do transportu. Wyglądało to na robotę kogoś, kto wie, jak się z nimi obchodzić. Prawdopodobnie ktoś spłoszył złodziei – uważa.

Ule zniknęły w nocy z 12 na 13.08. w rejonie miejscowości Potok (gm. Przewóz). Był to tzw. typ wielkopolski, na stojakach – apikoz, z nektariadą w kolorze żółtym i niebieskim, dennicami brązowymi i żółtymi.

Nie przeżyją

D. Dyba jest pszczelarzem-hobbystą.

– To już taka nasza rodzinna tradycja. Mój tato był pszczelarzem. Gdy miałem mieszkanie,  nie było takiej możliwości, by ją kultywować, ale teraz, gdy mam dom, chętnie do tego wróciłem. Żeby był miód dla najbliższych, dla rodziny – mówi D. Dyba.

Podobna sytuacja zdarzyła mu się po raz pierwszy, choć słyszał, że w okolicach Żar ule pszczelarzom ginęły.

– Choć tak naprawdę, przenoszenie ich, przewożenie, sprawia, że wiele z nich tego nie przeżyje. To dla nich spory stres. Zakładam, że zostały wywiezione dalej niż 4-5 km. Pszczoły mają bowiem umiejętność lokalizacji. Gdyby zostały przeniesione na mniej więcej taką odległości, to by po prostu wróciły. Zwłaszcza robotnice – tłumaczy D. Dyba.

Swoje straty ocenia na 1 tys. 200 zł. – To tak skromnie licząc – zastrzega. – Sprawa została zgłoszona na policji, więc jeżeli ktoś miałby wiedzę na temat uli, to proszony jest o kontakt z policją – apeluje.

Napisz komentarz »