REKLAMA

Kronika policyjna

Ukradły staruszce 50 tys. zł!

Opublikowano 17 sierpnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Oszczędności całego życia ukradły starszej mieszkance z Żagania dwie oszustki.

Do drzwi 93-letniej Anieli Michalak w środę, 1 sierpnia rano, zapukała kobieta. 

– Pytała o jakąś kobietę, której chce pomóc, przekazać pościel. Nie znała jej adresu, ponoć błądziła, chodząc po mieszkaniach. Twierdziła, że nie mówi dobrze po polsku, prosiła o pomoc  – opowiada staruszka.

Oszustka weszła do mieszkania pani Anieli. Rozsiadła się w kuchni, pokazując jej pościel. Opowiadała, że jest krawcową, że dobrze szyje. W tym czasie, czego pani Aniela nie zauważyła, do mieszkania musiała wejść jej wspólniczka. Wykorzystała, że drzwi były otwarte. Wślizgnęła się do pokoju.

Wystarczyła chwila, aby znalazła to, czego szukała. Ukradła pani Anieli ok. 50 tys. zł.

– Gdy ta kobieta od pościeli wyszła z mieszkania, dopiero po jakimś czasie spostrzegłam, że zostałam okradziona ze wszystkich oszczędności, jakie przez lata zbierałam! – żali się staruszka, która kradzież zgłosiła policji. – To były również pieniądze, które odkładał wcześniej mój nieżyjący już mąż! 

 

Seniorzy, pilnujcie się!

Skąd oszustki wiedziały, że akurat mieszkanka ul. Świerkowej może mieć dużo oszczędności i trzyma je w domu?

– Tego nie wiem. Ostrzegam jednak inne starsze osoby, aby za żadne skarby nie wpuszczały obcych do swoich mieszkań! – apeluje pani Aniela.

Obecnie żagańska policja poszukuje dwóch młodych kobiet. 

– Prowadzimy działania śledcze mające na celu ustalenie sprawców tego przestępstwa i odzyskanie skradzionych pieniędzy – informuje st. sierż. Aleksandra Jaszczuk, oficer prasowy KPP Żagań. – Pomimo nieustannych ostrzeżeń, osoby starsze nadal stają się ofiarami oszustów podszywających się pod krewnych, pracowników socjalnych, akwizytorów, przedstawicieli ZUS, policjantów bądź też oferują swoja pomoc przy codziennych obowiązkach domowych. Po raz kolejny prosimy seniorów o czujność i rozwagę.

 

 

METODY ZŁODZIEI

Złodzieje mają coraz to nowsze sposoby na wzbudzenie wiarygodności u starszych, często samotnych osób. Aby wyłudzić pieniądze albo okraść mieszkanie, podają się za wnuczków, urzędników, pracowników gazowni czy monterów różnych urządzeń.

Na perfumy
Nową metodą jest usypianie domowników perfumami. Złodzieje najpierw oferują przed drzwiami sprzedaż perfum. Kiedy nagabywana osoba je powącha, traci przytomność, a złodzieje w tym czasie plądrują mieszkanie.

Na policjanta
Oszuści dzwonią do ofiary i próbują dość nieudolnie wyłudzić pieniądze. Po kilku minutach dzwoni kolejna osoba, podając się za funkcjonariusza np. CBŚ. Informuje, że pieniądze nie są bezpieczne na naszym koncie, ponieważ oszust ma do nich łatwy dostęp. Fałszywi policjanci proszą o przekazanie im oszczędności, żeby ochronić je przed złodziejami.

Na wnuczka
Zazwyczaj dzwoni młoda osoba, podaje się za wnuczka/wnuczkę lub ich znajomego. Prosi o pilne pożyczenie pieniędzy w związku z wypadkiem, chorobą.

Na urzędnika
Dwie osoby podają się za pracownika urzędu, gazowni, elektrowni, itd. Jedna zagaduje, druga w tym czasie okrada mieszkanie.

Na czujnik czadu
Oszust proponuje sprzedaż czujnika czadu za duże pieniądze, a daje tanią atrapę.

Na telewizję cyfrową
Oszuści straszą, że jeżeli nie kupi się od niech specjalnej anteny, nie będzie można oglądać telewizji.

Na lekarza
Oszuści zjawiają się pod drzwiami ofiary ubrani w kitel lekarski. Oferują sprzedaż lekarstw.

Na wygraną w konkursie
Do drzwi ofiary puka kobieta, mówi, że jest pracownicą przychodni. Pokazuje 100 zł, które miała przekazać za udział w konkursie. Do wypłaty potrzebny jest jednak odcinek renty i dowód osobisty. Gdy ofiara szuka dokumentów, oszustka przegląda rzeczy i kradnie pieniądze.

Na ojca Rydzyka
Ofiara otrzymuje telefon od redaktora Radia Maryja. Zostaje namówiona na rozmowę. Podczas spotkania z „dziennikarzem” dochodzi do kradzieży w mieszkaniu wiernej słuchaczki.

Pamiętaj!
– podczas wizyt pracowników instytucji, żądaj dokumentu potwierdzającego tożsamość (zanim wpuścisz kogoś do mieszkania, wykonaj telefon do instytucji, w której rzekomo pracuje)
– jeśli musisz kogoś wpuścić do mieszkania, nie pozostawiaj go ani na chwilę samego
– nie przeprowadzaj żadnych transakcji z akwizytorami i inkasentami
– nie przechowuj w mieszkaniu dużych kwot pieniędzy – oszczędności lepiej umieścić w banku

Napisz komentarz »