REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Praca

Coraz więcej obcokrajowców

Opublikowano 17 sierpnia 2018, autor: jb

Choć liczba zarejestrowanych bezrobotnych cały czas spada, przybywa obcokrajowców podejmujących w pracę w naszym regionie

– Liczba pracujących obcokrajowców stale rośnie. Tylko od początku roku wydaliśmy już 1 tys. 70 oświadczeń o powierzeniu pracy – przyznaje Żaneta Wójcicka, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Żarach. W całym w 2017 roku takich oświadczeń wydano około 1 tys. 500.

Dla 142 osób złożono także zapotrzebowanie o pracy sezonowej. – Wszystkie dotyczą obywateli Ukrainy – dodaje Ż. Wójcicka.

W powiecie żagańskim tylko w tym roku (stan na koniec lipca) PUP wydał 668 oświadczeń o powierzeniu pracy dla obcokrajowców. W 75 procentach są to obywatele Ukrainy, do pracy przyjeżdżają także obywatele Mołdawii, Armenii, Gruzji i Rosji. 34 zgłoszenia wpłynęły w sprawie pracy sezonowej. Oprócz Ukraińców, zgłoszono m.in. mieszkańców Kirgistanu i Uzbekistanu.

 

Szukają inżynierów, lekarzy, informatyków

Zdecydowana większość oświadczeń mówi o zamiarze zatrudnienia pracownika w czasie  do 6 miesięcy. Najwięcej obywateli Ukrainy pracuje u nas w branży budowlanej. Coraz chętniej sięgają po nich markety. W bieżącym roku na liście opublikowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (aktualizowanej od lipca), znalazło się aż 289 zawodów, dla których występuję uproszczona procedura wydawania pozwoleń na pracę. Wojewoda może wydać je bez informacji starosty o braku możliwości zapełnienia potrzeb kadrowych osobami już zarejestrowanymi w PUP. Jako nowe zawody na liście znalazły się m.in. inżynier, lekarz specjalista, specjalista ds. sieci informatycznych, programista aplikacji, elektryk, budowlaniec, spawacz, ślusarz, kierowca autobusu.

Napisz komentarz »