REKLAMA

Samorząd

Zastawili halę i zalew

Opublikowano 10 sierpnia 2018, autor: TR

Drugi raz gmina Lubsko zastawiła swój majątek jako zabezpieczenie kredytu.

Po raz pierwszy zastaw hipoteczny w gminie Lubsko zastosowano przy aneksowaniu umów kredytowych o wartości 25 mln zł z BOŚ Bankiem. Wtedy zastawione zostały hala sportowa przy ul. Bohaterów, zalew Nowiniec i część strefy przemysłowej pod Górzynem.

Po raz drugi te same nieruchomości zostały zastawione 8.08., tym razem jako zabezpieczenie kredytu na kwotę 2,3 mln zł – na wkład własny gminy w remont ul. Przemysłowej i Sybiraków.

– Kredyt był uruchomiony w styczniu 2018 roku, to dlaczego teraz o tym mówimy? – pytał radny Stefan Żyburt.

Sprawę wyjaśniła skarbnik gminy.

– Bank uruchamia poszczególne transze kredytu na podstawie faktur, które otrzymujemy od wykonawcy prac i przekazujemy do banku. Pierwotnie remont miał się zakończyć w czerwcu i w tym terminie powinniśmy uruchomić wszystkie środki. Ponieważ prace przeciągnęły się w czasie, nie otrzymaliśmy do końca czerwca wszystkich faktur i nie mogliśmy ich przekazać do banku. Pozostało jeszcze ok. 700 tys. zł – tłumaczyła Danuta Szewczyk. – Faktura na tę kwotę wpłynęła pod koniec lipca i żeby był porządek w dokumentach urzędu i banku, trzeba było podpisać aneks, a bank zażądał zabezpieczenia na nieruchomościach. Są to te same nieruchomości, które już wcześniej zostały zastawione. Będzie na nich wpisana druga hipoteka – uzupełniła skarbnik.

Wyjaśnienia skarbniczki nie przekonały radnego Żyburta, który jako jedyny z 13 obecnych na sesji głosował przeciwko. Nieobecni byli radni Andrzej Tomiałowicz i Sylwia Werstler.

Napisz komentarz »