REKLAMA

Samorząd

Plan za 20 tysięcy

Opublikowano 10 sierpnia 2018, autor: TR

Lubsko, które ma 65 mln zł długu, musi zapłacić prywatnej firmie 20 tys. zł za dokument, który określi, na czym trzeba oszczędzać. Już teraz eksperci uznali, że sytuacja gminy jest ciężka.

Dokument ten nazywa się planem naprawczym finansów. Do jego opracowania gminę zobowiązała Regionalna Izba Obrachunkowa. Na stworzenie i uchwalenie takiego dokumentu RIO dało gminie 45 dni, termin minie w pierwszej dekadzie września. Urzędnicy sami planu nie przygotowują. Wynajęli do tego firmę consultingową.

– Plan naprawczy będzie opracowany w różnych wariantach. To jest dokument wymagający wielu wyliczeń. Głównie chodzi o oszczędności i wydatki. Nasza sytuacja wstępnie została określona jako ciężka. Mamy 65 mln zł zadłużenia. Na pewno będą spotkania z radnymi, żeby ustalić, w jakim kierunku idziemy ? wyjaśnił na sesji w środę, 8 sierpnia, burmistrz Lech Jurkowski.

– Jaki jest koszt prac tej firmy? – pytali radni.

– 19,9 tys. zł brutto ? poinformowała skarbnik Danuta Szewczyk. – Jednym z rozwiązań jest pożyczka ze Skarbu Państwa. Jeżeli gmina zaciągnie taką pożyczkę, to będzie ona wykorzystana na spłatę najdroższych kredytów ? dodała.

Uchwała o wprowadzeniu planu naprawczego musi być podjęta do 10 września.

komentarz »
  1. obywatel 19 sierpnia 2018 13:44 - Odpowiedź

    GRATULOWAĆ LUBSKO! GRATULACJE DLA LUBUSKIEJ PO
    bo przecież Pan JURKOWSKI TO WASZ CZŁOWIEK!
    MANAGER mający za soba sztab urzędników wynajmuje firmę zewnętrzną , która wskaże mu gdzie i jak oszczędzić…..MASAKRA!
    JURKOWKI, MARCHEWKA, i inni ludzie PO DO DOMU! NA ZASIŁEK! SKĄD PRZYSZŁI DO SAMORZĄDU!

Napisz komentarz »