REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Badają wyciek

Opublikowano 03 sierpnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

200 litrów substancji chemicznej do produkcji żywicy wyciekło na terenie zakładu w podszprotawskich Wiechlicach.

Kolejną kontrolę pod kątem zanieczyszczenia gleby w zakładzie przy ul. Przemysłowej planuje Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Do gleby wyciekło ok. 200 litrów substancji do produkcji żywic.

– Niedawno właściciel zakładu wywiózł z tego terenu niebezpieczne dla zdrowia substancje chemiczne. Walka o ich usunięcie i utylizację trwała rok – mówi wicestarosta Marek Kopta. – Trzy tygodnie temu odtrąbiliśmy sukces na łamach „Regionalnej”, że kolejne składowisko odpadów zostało zlikwidowane. Na terenie zakładu zostały już tylko substancje do produkcji żywic. Komuś się to nie spodobało i zrobił sabotaż. Z relacji właściciela składowiska wynika, że nieznany mężczyzna wszedł na terenie ogrodzonego zakładu i odkręcił kurek jednego ze zbiorników.  Doszło do wycieku do gleby. Wyciek został usunięty jeszcze przed naszą poniedziałkową wizją, 30 lipca.

Mimo że niebezpieczne substancje zostały już wywiezione (pisaliśmy o tym w artykule pt. „Wywieźli truciznę. Śledztwo trwa”), Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. dalej prowadzi postępowanie w sprawie zanieczyszczenia gleby. Podobnie jak żagańska prokuratura.

– Mimo uprzątnięcia placu, mieszkańców irytuje fakt, iż na placu nadal zgromadzone są pojemniki z odpadami – dodaje Kopta. – Według oświadczenia właściciela terenu, nie są to odpady niebezpieczne, ale to już sprawdzi WIOŚ.

Napisz komentarz »