REKLAMA

Zdrowie

Uważaj na kleszcze!

Opublikowano 10 sierpnia 2018, autor: jb

Kleszcze w trakcie upału najbardziej aktywne są w zacienionych miejscach, pod drzewami, przy krzewach.

Choć kleszcze upałów nie lubią i rzadko można je spotkać w gorące dni w godzinach 11:00-17:00, to w zaciemnionych miejscach są cały czas. Warto o tym pamiętać, gdy chowamy się przed słońcem.

Jak pokazują badania Zakładu Parazytologii Uniwersytetu Warszawskiego, aż 20 procent kleszczy może być zarażonych boreliozą. W naszym regionie, co roku rosną statystyki zachorowań na boreliozę po ukąszeniu kleszcza.

Żarski Sanepid zarejestrował w pierwszym półroczu już 34 zgłoszenia choroby (w ubiegłym roku w tym samym czasie było ich 31).

– Spośród zarejestrowanych 17 osób to kobiety, natomiast 14 to mężczyźni. Chorzy w 60% pochodzili z terenu miejskiego, a 40% z terenu wiejskiego – wymienia Dagmara Nerga, kierownik oddziału nadzoru sanitarnego PSS-E w Żarach. 

– W pierwszej połowie roku mamy zgłoszonych 18 zachorowań na boreliozę. W całym ubiegłym roku było ich 63 i prognozujemy, że ta liczba będzie podobna na koniec bieżącego roku – mówi Jacek Stępień,dyrektor Sanepidu w Żaganiu.

Przed kleszczami należy chronić się szczególnie podczas spacerów po lesie. W gorące dni powinno się stosować preparaty odstraszające kleszcze.

Jakie są objawy boreliozy?

Zazwyczaj po zarażeniu pojawia się gorączką i dreszcze, ale możemy się też czuć zmęczeni, cierpieć na bóle ścięgien, mieć obrzęki mięśni albo sztywny kark.
Nie każde ukąszenie kleszcza musi oznaczać chorobę, ale nieleczona borelioza może również przekształcić się w zapalenie opon mózgowych.

Napisz komentarz »