REKLAMA

Praca

Resztki kasy w pośredniakach

Opublikowano 03 sierpnia 2018, autor: Justyna Bareła

Mamy połowę roku, a w Powiatowych Urzędach Pracy zostały resztki pieniędzy na aktywizację bezrobotnych. W Żarach pieniędzy jest obecnie tylko dla 18 osób!

W powiecie żarskim zupełnie wstrzymano przyjmowanie wniosków na założenie własnej firmy, bo pieniądze już się skończyły. Zostało niewiele więcej.

– Dla osób powyżej 30 roku życia mamy środki dla pracodawców na refundację utworzenia 2 miejsc pracy. W PUP są także pieniądze na staże, z których może skorzystać łącznie sześć osób. Możemy skierować po jednej osobie na prace interwencyjne i roboty publiczne. Osiem osób może skorzystać ze szkoleń zawodowych – wymienia Danuta Zamaro, specjalista ds. programów żarskiego PUP.

W powiecie żagańskim zostały pieniądze dla osób poniżej 30 roku życia.

– Pieniądze mamy, ale akurat nie mamy tak dużo zarejestrowanych osób w tym przedziale wiekowym. Sporo z tych wysłanych przez nas np. na staże znalazło sobie inną pracę, więc te pieniądze u nas ciągle są. Szczególnie na dotacje na założenie własnej firmy oraz dla pracodawców na refundacje za stworzenie miejsca pracy właśnie dla osób przed 30 rokiem życia – mówi Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia.

Dla pozostałych osób do podziału zostało już około 100 tys. zł.

– To są pieniądze na pojedyncze oferty stażu, dotacje na firmę czy roboty publiczne. Szczególnie te ostatnie cieszyły się dużym zainteresowaniem – dodaje H. Janowska. I tłumaczy: – W tym roku otrzymaliśmy dodatkowe pieniądze z ministerstwa już dwa razy. Pierwsze 442 tys. zł poszły w większości właśnie na roboty publiczne, na które najczęściej zapotrzebowanie zgłaszają gminy. Zazwyczaj są to oferty do sprzątania. Druga tura na roboty i staże w wysokości 236 tys. zł też już jest wydana. Napisaliśmy kolejny wniosek o 320 tys. zł dla osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Są to m.in. osoby powyżej 50 roku życia, osoby długotrwale bezrobotne. Szacujemy, że wpłyną do nas pod koniec sierpnia.

O dodatkowe pieniądze stara się także żarski PUP.

– Staramy się o 318 tys. zł na aktywizację 35 osób bezrobotnych  w wieku od 30 do 50 lat. W ramach  tych środków realizowane będą staże, dotacje i doposażenia stanowiska pracy – dodaje  D. Zamaro.

Napisz komentarz »