REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia, Zdrowie

Nie jedz! Wyrzuć!

Opublikowano 03 sierpnia 2018, autor: mk

Kupiłeś w Biedronce „Warzywa na patelnię po włosku” bądź „Warzywa na patelnię z ziemniakami”? Zanim je sobie usmażysz i zjesz, sprawdź etykietę. Główny Inspektorat Sanitarny znalazł w nich bakterię bardzo niebezpieczną dla zdrowia!

Jeśli masz w zamrażarce te mrożonki z Biedronki, musisz je wyrzucić! W dwóch partiach Główny Inspektorat Sanitarny znalazł bowiem bakterie Listeria monocytogenes. Są one groźne zwłaszcza dla osób o obniżonej odporności, osób starszych, kobiet w ciąży i niemowląt. Jak poinformował producent mrożonek, firma Greenyard, winna jest kukurydza użyta w mieszankach, w której wykryto groźną na zdrowia bakterię.

Groźna bakteria

Listerioza, choroba wywołana tą bakterią, jest odpowiedzialna za więcej zgonów w ciągu roku niż salmonella. Objawy zakażenia listerią pojawiają się od 4 godzin do kilku dni po zjedzeniu. Do najczęstszych objawów należą: wysoka gorączka, bóle stawów i mięśni, wymioty, biegunka, drgawki, utrata przytomności. Nie leczona listerioza może wywołać sepsę albo nawet zapalenie opon mózgowych.

Napisz komentarz »