REKLAMA

Komunikacja

Idą pod topór

Opublikowano 03 sierpnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

To będzie prawdziwa masakra! Ponad 6,5 tys. drzew zostanie wyciętych w Żaganiu wzdłuż linii kolejowej.

Po Żarach, gdzie na zlecenie PKP wycięto piękne drzewa w samym centrum miasta, wzdłuż ul. Długosza, przyszedł czas na Żagań. Wniosek o pozwolenie na wycinkę do Starostwa Powiatowego zgłosiła spółka PKP Polskie Linie Kolejowe z Zielonej Góry. Zdaniem PKP, drzewa „utrudniają eksploatację linii kolejowej (…) i powodują zagrożenie dla ruchu kolejowego”.

Urzędnicy ze starostwa wydali zgodę na usunięcie drzew i krzewów rosnących w pasie 15 metrów od torów i zakaz nowych nasadzeń. Pod topór pójdą drzewa rosnące nie tylko na terenach PKP, ale również na działkach należących do samorządów czy osób prywatnych.

Drzewa do wycinki – w sumie 6 tys. 584 – zostały już oznaczone.

– To głównie samosiejki, które wyrosły w ciągu ostatnich 20 lat. Tyle czasu PKP nie robiło pielęgnacji ani wycinki przy torach – informuje sekretarz powiatu, Iwona Hryniewiecka. – Nie mogliśmy wydać innej decyzji, jak tylko pozytywną, ze względu na to, że drzewa zagrażają życiu podróżnych, utrudniają widoczność sygnałów pociągów, a także eksploatację urządzeń kolejowych – przekonuje urzędniczka.

– Wycinka drzew na terenie Żagania zaplanowana jest na październik i listopad tego roku – poinformował nas Zbigniew Wolny z biura komunikacji i promocji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

komentarze »
  1. Michał 9 sierpnia 2018 07:52 - Odpowiedź

    Ciekawe kto później zapłaci za koszt naprawy obsuwających się wzniesień na przykład na trasie do Legnicy?
    Przykładem jest obwodnica Zielonej Góry.
    Moim zdaniem takiej wycinki drzew przy torach nie było za czasów parowozów w epoce PRL-u jak dzisiaj.

  2. KAZIK 13 sierpnia 2018 17:41 - Odpowiedź

    To co wyprawia się z wycinką drzew jest bardzo niezrozumiałe i brak logiki w tym procederze głupoty i absurdu. Ciekawe KOMU przeszkadzały drzewa które posadzone były ok 100 lat temu !!!!! Czyżby ludzie wówczas byli bardziej głupsi niż teraz stawiając na ekologię zalesianie terenów bo przecież już od wieków wiadome jest że drzewa to życie nie tylko dla ptaków zwierząt ale i dla NAS LUDZI. KTOŚ zapomniał lub był na wagarach na lekcji gdzie uczono o ekologii, ochronie lasów, zwierząt, ptaków. Patrzę tak na tę idiotyczną historię że PKP może sobie bezkarnie robić wycinki drzew które są naszym dziedzictwem narodowym, które powinniśmy chronić!!!!!!! Czyży by ” NIKOGO w kraju to nie interesowało!!!!! aby zatrzymać tą beznadziejną sytuację!!! Czas leci a drzewa jeszcze dumnie stoją nie wiedząc co ich czeka, przez ludzką głupotę!!!!! Czasu później się nie cofnie trzeba będzie 100 lat aby ponownie NASTĘPNE POKOLENIA cieszyły swym widokiem. PRZERAŻAJĄCE I SMUTNE

Napisz komentarz »