REKLAMA

Sport

Zorzy stuknęła sześćdziesiątka

Opublikowano 03 sierpnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

60 lat istnienia obchodzą w tym roku działacze klubu piłkarskiego Zorza Brzeźnica. Główne uroczystości zaplanowano na 25 sierpnia.

Klub założyli w 1958 roku mieszkańcy wsi, Władysław Rewaj i Tadeusz Markulak. Nazywał się wtedy LZS, czyli Ludowe Zespoły Sportowe Brzeźnica. Nazwę na Zorza zmieniono w sezonie 1972/73

 

Awans za awansem

Brzeźniczanie największe sukcesy odnosili w rozgrywkach ligowych w latach 80. XX wieku.

 – Jako jedyny do tej pory klub w województwie lubuskim, a wcześniej zielonogórskim, Zorza wywalczyła trzy razy z rzędu awans do wyższych lig. Najpierw z klasy C do B, rok później z B do A, a następnie z A do okręgówki – opowiada obecny trener Zorzy, Paweł Najdek. – Potem nadeszły lata 90. i upadek klubu. Na szczęście, w Brzeźnicy dalej była grupa zapaleńców, którzy tworzyli nieformalny zespół i uczestniczyli w towarzyskich turniejach po okolicznych wsiach.

W 2002 roku nastąpiła reaktywacja Zorzy, za sprawą nieżyjących już dziś mieszkańców pobliskiej Karczówki, Bogdana i jego syna Grzegorza Zabagło. Drużyna znowu zaczęła od najniższej klasy rozgrywek.

 – Dziś gramy w klasie B, ale co roku meldujemy się w czubie tabeli. W minionym sezonie zajęliśmy trzecie miejsce. W nadchodzącym chcemy poprawić ten wynik, choć będzie na pewno trudno, bo liga powiększyła się do 11 drużyn, a w zespole Zorzy pojawią się kolejni juniorzy, którzy chcą się ograć i nabrać doświadczenia – mówi P. Najdek.

 

Nawodnione i ogrodzone

Oprócz potencjału w zespole, jest również nowoczesne zaplecze. Boisko przy ośrodku zdrowia, na którym gra Zorza, ma ogrodzenie, piłkochwyty, a także 120 miejsc siedzących.

– Niedawno doczekało się również profesjonalnego systemu nawodnienia – podkreśla trener P. Najdek. – Tym większy powód do zadowolenia, że dokonaliśmy tego głównie własnym sumptem i finansami. Z takim zapleczem i sukcesami z dumą możemy przystąpić do świętowania 60-lecia klubu.

A jubileusz już w sobotę, 25 sierpnia, na boisku Zorzy. Honorowe odznaczenia działaczom przyzna prezes Lubskiego Związku Piłki Nożnej, Robert Skowron. Turniej towarzyski rozegrają trzy zespoły złożone z obecnych i byłych piłkarzy Zorzy oraz reprezentacji Urzędu Marszałkowskiego. Na koniec poczęstunek przy grillu i zabawa do białego rana.

Napisz komentarz »