REKLAMA

Samorząd

Czyja to zasługa, czyli honorowe gierki

Opublikowano 03 sierpnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Kandydat na burmistrza Szprotawy chciał zrobić honorowym obywatelem miasta prezydenta Nowej Soli. Za co? Za zasługi dla szprotawskiej gospodarki. To oburzyło radnych z koalicji Józefa Rubachy. Według nich, burmistrz jest bardziej zasłużony na tym polu.

Mirosław Gąsik, przewodniczący Rady Powiatu Żagańskiego wpadł na pomysł, by nadać tytuł honorowego obywatela Szprotawy Wadimowi Tyszkiewiczowi, prezydentowi Nowej Soli. Czym, według Gąsika, Tyszkiewicz zasłużył sobie na takie uznanie?

– Uważam, że panu prezydentowi Nowej Soli należy się taki zaszczyt, bo dzięki niemu Szprotawa zyskała potężnego inwestora w postaci firmy Nord – uzasadnia Gąsik. – Gdy w Nowej Soli zabrakło już terenów pod rozwój tej firmy, zaproponował im nasze miasto. Dzięki tej inwestycji będą nowe miejsca pracy, a gmina zyska podatki – wylicza Gąsik.

 

Bojkot

Wniosek Gąsika trafił na piątkową sesję, 27 lipca. Zanim doszło do głosowania, sześciu z nich, z koalicji burmistrza J. Rubachy (Zygmunt Grabowski, Maciej Pachurka, Piotr Sikorski, Maciej Siwicki, Jarosław Zubal, Władysław Sobczak), wyszło z sali. W tej sytuacji, zostało 10 radnych, a to za mało, by głosowanie w ogóle się odbyło. Dlaczego radni burmistrza zbojkotowali temat?

– Z całym szacunkiem dla prezydenta Nowej Soli, ale to nie ta ranga, co prezydent Aleksander Kwaśniewski czy były przewodniczący Europarlamentu, Martin Schulz. Dziś tylko ta dwójka ma honorowe obywatelstwo Szprotawy, a ich zdjęcia wiszą na ścianie w Sali Kolumnowej Ratusza. Panu Tyszkiewiczowi jeszcze trochę brakuje, aby im dorównać – skomentował Władysław Sobczak, wiceprzewodniczący Rady Miasta. – Moim zdaniem, wniosek Gąsika to uderzenie w burmistrza i nas, koalicjantów, a także odbieranie zasług panu Rubasze za to, że postarał się o inwestorów dla szprotawskiej strefy. Niech pan Gąsik rządzi sobie w Radzie Powiatu, a nie u nas! – grzmiał.

Szkopuł w tym, że Gąsik już zadeklarował, że chce rządzić gdzie indziej i że będzie kandydował na burmistrza Szprotawy.

 

Polityczne rozgrywki

W. Tyszkiewicz w rozmowie z „Regionalną” przyznaje, że mocno zabiegał o to, aby Szprotawa zyskała inwestora.

– Ponad 10 lat temu Nord zainwestował u nas. Firma chce dalej się rozwijać, ale w Nowej Soli nie ma już miejsca, dlatego zaproponowałem im Szprotawę – mówi. I zapewnia: – Pomogłem Szprotawie przy Nordzie, pomogę przy kolejnych inwestycjach.

Czy jest mu przykro, że nie został honorowym  obywatelem Szprotawy?

– Oczywiście, byłby to miły gest. Podkreślę jednak, że o żadne laury nie zabiegam, nie chcę też być obiektem politycznych rozgrywek burmistrza z jego opozycją – podkreśla.

Burmistrza J. Rubachy na sesji nie było.

komentarze »
 1. Adam 14 sierpnia 2018 13:38 - Odpowiedź

  a pan Gasik czym się zasłużył Szprotawie ,aby kandydować na burmistrza Szprotawy ,pytam czym on jako przewodniczący rady powiatu i jako osoba prywatna , nie jako rada powiatu słucham tylko bez kitu , droga do Cieciszowa to gestia powiatu nie Gasika Nie mam nic do pana osobiście ale dość tego kitowania, zadurzenie Szprotawy wynika z inwestycji a pan co pokryje to z prywatnych pieniędzy czy co ? bez hipokryzji

 2. Miecio 16 sierpnia 2018 12:27 - Odpowiedź

  Adam….po pierwsze , każdy może startować na burmistrza, sołtysa, prezydenta itp po drugie Rubacha czym się zasłużył aby kandydować na burmistrza ?! po trzecie najlepiej mu wychodziło rozwozenie mleka i niech wróci do tej funkcji

 3. Adam 17 sierpnia 2018 10:52 - Odpowiedź

  Miecio ,no tak każdy , ale ja mam pytanie do konkretnej osoby Mirosława Gąsika !!
  A teraz co do Rubachy to ani mój swat ani brat , czyli te inwestycje które zostały zrealizowane i te które są realizowane za kadencji Rubachy to co? To ze Niemcą nie płacimy za ścieki to co ?. Mieliśmy już takich co na obiecali złotych gór , i tak nie mamy obwodnicy na która były pieniądze , tak mamy wysypisko którego nikt nie chciał itp. , a część radnych i w tamtym czasie tez zasiadała w radzie, i nagle teraz się obudzili ze cos tu jest nie tak . I wyciągają nowego kandydata na burmistrza z kapelusza .

Napisz komentarz »