REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Na obiad, węgiel i wyprawkę

Opublikowano 03 sierpnia 2018, autor: Justyna Bareła

Ośrodki pomocy społecznej przyjmują już wnioski na bezpłatne obiady dla dzieci w szkole. W Żarach i gminie Żagań można już strać się o przyznanie opału na zimę. A od 1 sierpnia – papierowe wnioski o przyznanie 300 zł na wyprawkę dla dziecka do szkoły.

Żeby dziecko mogło jeść bezpłatne obiady w szkołach od września, wnioski w ośrodkach pomocy społecznej można składać już w sierpniu.

– Cały czas przyjmujemy także wnioski o dożywianie dla osób dorosłych – zachęca Katarzyna Pękala, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach. 

Dopytywać można już o opał na zimę.

– Nie zważając na pogodę, zachęcamy do składnia wniosków o przyznanie opału na zimę. My przetarg na jego dostawę rozstrzygamy zawsze na początku roku i apelujemy, że można się już po niego zgłaszać, a nie czekać na ostatnią chwilę – dodaje K. Pękala.

– Dwa zasiłki w kwocie około 300 zł na zakup węgla już wypłaciliśmy – przyznaje Agnieszka Wiśniewska, kierownik GOPS w Żaganiu.

– Nasi podopieczni przekonują, że teraz węgiel jest suchy i w tonie jest go więcej, niż w takiej tonie zakupionej np. w październiku, gdy węgiel jest już trochę wilgotny. W tym roku jednak od wszystkich będziemy wymagać dowodu zakupu – dodaje.

Wnioski na węgiel w żagańskim OPS i żarskim GOPS przyjmowane będą od września.

 Można starać się też o zasiłki celowe.

– Ze względu na to, że dotychczasowe zasiłki celowe np. na wyprawkę dla dziecka już nam się zdarzają bardzo rzadko, coraz więcej korzystają z niego np. osoby chore albo niepełnosprawne, które składają wnioski o dofinansowanie leczenia – mówi Izabella Gaweł, kierownik OPS w Żaganiu.

Dziś podstawowe kryterium dochodowe, które uprawnia do odbioru np. zasiłków wynosi 634 zł dla osoby samotnej i 514 zł na osobę w rodzinie. Stawki na dożywianie wynoszą odpowiednio 951 i 771 zł. A na otrzymanie paczek żywnościowych mogą liczyć rodziny z dochodem na osobę 1 tys. 268 i 1 tys. 28 zł.

 

Dla uczniów

Od sierpnia można także osobiście po raz pierwszy składać wnioski o wypłatę 300 zł na wyprawkę dla każdego ucznia, bez względu na wysokość dochodów. Wnioski na „300+” drogą elektroniczną przyjmowano od 1 lipca, w sierpniu można je składać w tym samym miejscu, gdzie w gminie składa się wniosek o „500+”. O sierpnia także można składać papierowe wnioski o przyznanie „500+” na kolejny rok.

 Świadczenia pobierane z „500+” i „300+” nie są wliczane do dochodu.

 

Skorzysta więcej osób

Od października wzrosną kryteria dochodowe, które pozwolą na korzystanie z pomocy społecznej. Stawka pozwalająca na otrzymywanie zasiłków z OPS wyniesie 701 zł w przypadku osób samotnych i 528 zł na jedną osobę w rodzinie. W dożywianiu wyniosą one 1 tys. 51,50 zł dla osoby samotnej i 792 zł na osobę w rodzinie. Odpowiednio wzrosną także stawki uprawniające do odbioru paczek żywnościowych. Dla osób samotnych będzie to 1 tys. 402 zł oraz 1 tys. 56 zł na osobę w rodzinie.

– Zmiany odczują najbardziej osoby samotne, bo wiadomo, że samemu trudniej prowadzić całe gospodarstwo domowe – dodaje I. Gaweł.

Kto dostanie 300 zł?

Pieniądze może otrzymać każdy uczeń do ukończenia 20 roku życia (lub 24 lat w przypadku osób niepełnosprawnych) bez względu na dochód rodziny. Zasiłek wypłacany jest raz w roku. Wnioski o jego przyznanie przyjmowane są do końca listopada. Nabór wniosków na kolejny rok ruszy w lipcu przyszłego roku.

Napisz komentarz »