REKLAMA
baner-jas

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Ratownicy na czterech łapach

Opublikowano 03 sierpnia 2018, autor: mk

Psi ratownicy szkolą się w Jasieniu, by ratować ludzkie życie.

Przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasieniu działa sekcja psów ratowniczych. Psy są tutaj szkolone, by w przyszłości brać udział w akcjach i pomagać ratować ludzkie życie. 

Długie szkolenie

Grupa przy jasieńskim OSP działa od stycznia. Liczy 8 członków i ich psy.

– Szkolenie psa ratownika trwa około 2 lat – mówi Piotr Jakubowski, ratownik medyczny i szef sekcji. – Psy mogą przystąpić do pierwszego egzaminu, gdy skończą 18 miesięcy, po kolejnym roku szkoleń przystępują do egzaminu pierwszej klasy. Gdy go przejdą, mogą brać udział w akcjach ratowniczych na ternie całego kraju, Europy a nawet świata – mówi szef sekcji

 Psy szkolące się w Jasieniu pochodzą z całego regionu. Specjalność, jaką zdobędą po szkoleniu, to poszukiwanie osób w terenie, jeden z psów wyszkoli się także jako poszukiwacz osób, które znajdują się będą pod gruzami zawalonych budynków.

Są skuteczne

– Dobrze wyszkolony pies możne zastąpić do 100 osób w działaniach poszukiwawczych. Moja labradorka, która jest już na zasłużonej emeryturze, specjalizowała się w poszukiwaniach w wodzie. Jej największym wyczynem było znalezienie topielca na Bobrze po 6 dniach. Był o 4,5 km dalej, niż początkowo sądzono. Oznaczenie miejsca, w którym jest ciało na zbiornikach stojących, zajmowało jej zaledwie kilka minut – opowiada P. Jakubowski 

Kto może być bohaterem

Do jasieńskiej sekcji przyjmowane są tylko młode psy. Szczeniaki, które mają nie więcej niż kilka miesięcy. Nie ma za to wymogu rasy. Na psa ratownika nadają się wszystkie psy. Ich przewodnicy muszą zapisać się do Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasieniu i przejść podstawowe szkolenie na strażaka. Dopiero wtedy będą mogli rozpocząć pracę z psami. Szkolenie odbywa się dwa razy w tygodniu i trwa dwa lata.

Napisz komentarz »