REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Zatrute powietrze

Opublikowano 24 sierpnia 2018, autor: A. Wach

Kaszel, podrażnienie oczu, zapalenie spojówek, częste infekcje to tylko niektóre objawy zanieczyszczonego powietrza w Żarach. Od kwietnia w Żarach norma niebezpiecznego ozonu była już przekroczona 28 razy.

Mieszkańcy Żar ciągle są narażeni na zatrute powietrze. Tylko w sierpniu norma ozonu była przekroczona 4 razy, a od kwietnia tego roku przekroczeń było już 28. Dla porównania w tym samym okresie od kwietnia do sierpnia 2017 roku dni z przekroczeniami było 7.

Pogarszająca się jakość żarskiego powietrza ma duży wpływ na nasze zdrowie, bo ozon jest bardzo niebezpiecznym związkiem, który oprócz kaszlu, zapalenia spojówek czy wzrostu wrażliwości na infekcje powoduje bóle głowy, złe samopoczucie, a także problemy z oddychaniem, a przy długotrwałym narażeniu może działać rakotwórczo.

 

Ciągłe przekroczenia 

 Dodatkowo mieszkańcy Żar narażeni są na ogromne ilości rakotwórczego benzo(a)pirenu. W maju norma tej groźnej substancji była przekroczona w Żarach o ponad  400 proc. Długotrwałe narażenie na tę truciznę może doprowadzić do raka, a także uszkodzenia nadnerczy, wątroby, układu odpornościowego czy upośledzenia płodności. W Żarach na zatrute powietrze benzo(a)pirenem byliśmy narażeni nieprzerwanie od listopada 2017 roku aż do maja 2018 roku. W lutym norma była przekroczona średnio o 2 tys. 500 proc.

komentarze »
 1. Jola 28 sierpnia 2018 06:55 - Odpowiedź

  Przez ostatnie 8 lat zrobiono niewiele albo nic, żeby zmienić stan jakości powietrza w Żarach i okolicy.
  Ławeczki albo park napewno nie przyczynią się do zmiany jakości życia w mieście, podobnie jak nieczytelne wyświetlacze na Szkole Podstawowej Nr. 1
  Nasze władze lokalne nadal nie widzą, albo nie chcą widzieć tego problemu.
  będziemy pamiętać w najbliższych wyborach.

 2. Michał 17 września 2018 15:53 - Odpowiedź

  Zadowolona z siebie Rada Miasta i Pani Burmistrz publikują całostronicowe reklamy w gazetach. Kto płaci za tą reklamę?
  Przez 4 lata nie poprawili jakości powietrza i chyba nie zmniejszyli normy z 8x większej (PM 10 norma 400ug/m3) niż na przykład w Paryżu (PM10 norma 50 ug/m3).
  Nasza władza jest zadowolona z siebie. Ciekawe czy mieszkańcy np. Osiedla Moniuszki też są zadowoleni z władzy?

Napisz komentarz »