REKLAMA

Zdrowie

Śmierć w powietrzu

Opublikowano 27 lipca 2018, autor: Norbert Królik

O 2 tys. procent rakotwórczy benzo(a)piren przekraczał normę w Żarach – tak wynika z opublikowanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska danych pomiarowych za maj. Za jego obecność w powietrzu oskarżani są mieszkańcy palący w piecach. Tylko ilu z nas w maju paliło w piecu?

Skąd tyle trucizny w żarskim powietrzu? Benzo(a)piren należy do wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Jest uznawany za główny ludzki kancerogen. Gromadzi się w organizmie, powoduje raka, upośledza płodność i działa szkodliwie na dziecko w łonie matki. Powstaje głównie w procesach spalania węgla, drewna czy tworzyw sztucznych. Najczęściej za jego obecność w powietrzu obwiniani są mieszkańcy, którzy palą w piecach. Ale kto w upalnym maju palił w Żarach w piecu na taką skalę, że ilość zanieczyszczenia przekraczała w mieście normę o kilka tysięcy procent?

WIOŚ publikuje dane dotyczące wyników badań w Żarach z blisko dwumiesięcznym opóźnieniem, dlatego dopiero teraz dowiedzieliśmy się, że w maju narażeni byliśmy na wysokie ilości trującego benzo(a)pirenu. Średnio w maju norma była przekroczona o 400 proc, ale w dniach od 1 do 6 maja trucizna przekraczała normę średnioroczną o ponad 2 tys. procent.

 Benzo(a)piren truje nas przez większą część roku. W styczniu norma średnioroczna przekroczona była o 840 proc., w lutym – o 2 tys. 500 proc., a w marcu – o 1 tys. 500 proc. Przekroczenia były również w kwietniu – o 237 proc.

– Oddziaływanie substancji rakotwórczych na dzieci może się odbić w życiu dorosłym, bo zmiany nowotworowe mogą u nich zachodzić szybciej niż u osób, które w wieku dziecięcym nie były na to narażone – alarmuje prof. dr hab. n. med. Danuta Perek, onkolog dziecięcy.

Ciągle narażeni

Dodatkowo od kwietnia w Żarach 23 razy przekroczona była norma ozonu. Ta niebezpieczna substancja powoduje kaszel, podrażnienie oczu, nasilenie astmy, zapalenie płuc, zmniejszenie wydajności płuc, wzrost wrażliwości na infekcje. Do tego dochodzi ból głowy, złe samopoczucie, problemy z oddychaniem. A przede wszystkim – działanie rakotwórcze.

Ozon ma działanie silnie utleniające, przez co przyczynia się do powstawania tzw. wolnych rodników, które są niebezpieczne dla organizmu ludzkiego ze względu na własności rakotwórcze. Do tego ozon przyspiesza procesy starzenia się komórek.

 

Napisz komentarz »