REKLAMA

Kultura, Oświata

Śladem słynnej prapra…babki

Opublikowano 27 lipca 2018, autor: Piotr Piotrowski

Potomkowie książąt żagańskich: Piotra Birona i Doroty Talleyrand – Perigord odwiedzili Żagań, w środę, 25 lipca.

14-osobowa grupa z Warszawy, Francji, Niemiec, Finlandii, Argentyny a nawet Australii zwiedziła zabytki, które zostały wybudowane lub odrestaurowane przez księżną Dorotę i jej ojca, Piotra Birona. Gościli też w żagańskim muzeum i SP nr 7, której nauczycielka, Maria Gołaszewska była ich przewodnikiem po mieście. 

  – Największym zachwytem cieszył się u nas oczywiście kościół św. Krzyża, w którym spoczywa Dorota i jej siostra Wilhelmina oraz pałac, który  za Doroty stał się perełką wśród tego typu obiektów w Europie – mówi hrabia Kacper Krasicki, jeden z potomków księżnej Doroty. – Ja mieszkam w Warszawie, ale dla innych potomków żagańskich książąt, mieszkających w Australii czy Argentynie to niesamowite przeżycie obejrzeć pałac czy kościół, który był dziełem ich przodków.  Spotykamy się co dwa lata i wspólnie wyruszamy w trasy, śladem naszych przodków. W tym roku wypadło na Polskę, w tym Żagań.

Po II wojnie światowej żagański pałac potomkowie jego prawowitych właścicieli – Talleyrandów – otrzymali zadośćuczynienie ze strony Francji i nie wnoszą żadnych roszczeń wobec dawnego majątku. – Choć łza się w oku kręci, gdy widzi się, że pałac po wojnie został ograbiony z majątku i pamiątek, jakie przez wieki kolekcjonowali nasi przodkowie – dodaje hrabia.

Napisz komentarz »