REKLAMA

Sport

Chcę grać w koszulce z orłem

Opublikowano 27 lipca 2018, autor: TR

Mówi Mateusz Duczmal (12 l.) z Lubska, który jako jeden z pięciu w województwie lubuskim, w lipcu dostał powołanie do Akademii Młodych Orłów PZPN, podpisane osobiście przez prezesa Zbigniewa Bońka.

Mateusz pierwsze kontakty z piłką miał, gdy tylko zaczął dobrze chodzić.

– Miałem 4 lat, jak poszedłem pierwszy raz na mecz. Z dziadkiem. Od razu piłka mnie zainteresowała i postanowiłem trenować ? wspomina młody piłkarz.

Pierwsze kroki na boisku Mateusz stawiał w Budowlanych Lubsko, ale to było za mało.

– Grałem też na podwórku z tatą ? opowiada 12-latek. – W Budowlanych karierę piłkarską zacząłem w Żakach, potem w Orlikach i Młodzikach. Grałem na pozycji środkowego napastnika albo z lewej strony na ataku ? uzupełnia Mateusz.

 

Łowcy talentów

W czasie gry w Budowlanych Mateusz zgromadził kolekcję 24 pucharów, które zdobył na różnych zawodach i turniejach, jako najlepszy strzelec lub jako najlepszy zawodnik meczu. I to właśnie turnieje pomogły w dalszym rozwoju kariery młodego napastnika.

– W styczniu tego roku byłem na turnieju w Żarach i tam byli skauci, czyli łowcy talentów z Zagłębia Lubin. Jak zobaczyli moją grę, zaproponowali mi pięciodniowy obóz. Na nim były testy i po nich załapałem się na półroczne treningi w Zagłębiu, ale grałem cały czas w Budowlanych ? opowiada Mateusz. – Miałem też okazje zagrać w barwach Zagłębia, na turnieju „Duńczyk Cup”, z młodzieżowymi drużynami takich klubów jak Legia, Jagiellonia czy Lech. Po meczu okazało się, że naszą grę obserwował trener kadry Polski U-21, który poszedł do mnie i powiedział, że mam dobrą technikę. Jak się dowiedziałem, kto to jest, to byłem bardzo zaskoczony  ? dodaje młody zawodnik.

 

Przedsionek kadry Polski

Akademia Młodych Orłów szkoli zawodników przed grą w najmłodszej narodowej drużynie, czyli kadrze U-15. W lipcu do rodziców Mateusza wpłynęło oficjalne zaproszenie do Akademii, czyli przedsionka kadry Polski. Ale to nie koniec zmian w sportowym życiu Mateusza.

– Od przyszłego sezonu zmieniam klub. Żegnam się z Budowalnymi Lubsko, o których zawsze będę pamiętał. Będą grał w zielonogórskim Falubazie. Zmieniam też szkołę na sportową w Zielonej Górze. Od poniedziałku do piątku będę mieszkał w internacie, a w weekendy pewnie będą mecze ? opowiada młody piłkarz.

Gra w piłkę wymaga sporo czasu, ale nie przeszkadza w nauce. Mateusz nadal jest wzorowym uczniem.

– Bez pomocy rodziców i dziadków z obu stron nie byłoby to pewnie możliwe, dlatego im przy okazji dziękuję ? dodaje.

Mimo młodego wieku, zawodnik ma konkretne plany i wzorce, za którymi chce podążać.

– Budowlani Lubsko mają już jednego wychowanka, który teraz gra w Legii Warszawa i występuje w kadrze Polski U-19. Jest to mój imiennik Mateusz Bondarenko i to jest dla mnie wzór, a celem jest gra w koszulce z orłem, czyli w kadrze Polski ? podsumowuje Mateusz.

Napisz komentarz »