REKLAMA

Samorząd

Zarobi 520 zł mniej

Opublikowano 27 lipca 2018, autor: mk

Radni z gminy Trzebiel, na prośbę wójta, zgodzili się obniżyć mu pensję. Wójt zbiednieje o ponad 500 zł.

Radni z Trzebiela musieli ponownie zastanowić się nad tym, ile powinien zarabiać ich wójt. Debatowali o tym podczas wtorkowej (24.07) sesji Rady Gminy. Już raz zbuntowali się przeciwko rządowemu rozporządzeniu o obniżeniu wynagrodzeń wójtom i burmistrzom. Podczas czerwcowej sesji wstrzymali się od głosu w sprawie uchwały zmniejszającej pensję Marka Iwlewa, przez co wciąż miała obowiązywać stara uchwała, podjęta na początku kadencji, a wraz z nią stara pensja.

Byli w kropce

Gminni urzędnicy byli w kropce. Nie wiedzieli, jaką pensję powinni wypłacić wójtowi, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

– Jest kilka teorii na temat tego, jakie postępowanie jest w takiej sytuacji zgodne z prawem – powiedziała podczas wtorkowej sesji Justyna Mazur-Franczak, sekretarz gminy. – Część prawników uważa, że powinno się wypłacić całą pensję, a wójt powinien oddać nadwyżkę z procentem. Inni uważają, że pensji nie można wypłacić, ponieważ nie ma podstawy prawnej, czyli uchwały Rady Gminy. Doszliśmy do wniosku, że najprościej i zgodnie z prawem będzie obniżyć wójtowi pensję zasadniczą – podsumowała sekretarz

Wójt był nieobecny na sesji z powodu urlopu, ale jego stanowisko radnym przekazał przewodniczący Rady Gminy.

– Wójt polecił mi, abym przekazał, że prosi o podjęcie uchwały zmniejszającej mu pensję. Już raz pokazaliśmy, co o tym myślimy – przekazał Eugeniusz Olejniczak, przewodniczący Rady Gminy

Mniej o pół tysiąca

Wójt M. Iwlew zarabiał do czerwca 10 tys. 700 zł miesięcznie, z czego jego wynagrodzenie zasadnicze wynosiło 5 tys. 500 zł. Od 1 lipca, po wprowadzeniu nowego rozporządzenia, maksymalna stawka w gminie liczącej do 15 tys. mieszkańców (takiej, jak gmina Trzebiel) wynosi 4 tys. 700 zł. I tyle będzie teraz wynosić pensja podstawa wójta. Dodatek specjalny, jaki otrzymuje wójt, to 2 tys. 640 zł. Dodatek funkcyjny to kolejne 1 tys. 900 zł (maksymalna stawka), zaś dzięki wysłudze lat, na konto wójta wpływa miesięcznie kolejne 940 zł. Razem od 1 lipca pensja wójta wyniesie 10 tys. 180 zł.

Napisz komentarz »