REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Ludzie się nie liczą, liczą się samochody

Opublikowano 20 lipca 2018, autor: Norbert Królik

Mieszkańcy ul. Lubelskiej i sąsiednich w Żarach mieli rację. Nie ma już żadnych wątpliwości. Hałas przekracza tam normy. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze w 2017 roku.

Mieszkańcy osiedla domów jednorodzinnych w rejonie ul. Lubelskiej w Żarach z hałasem walczą od kilku lat. Przypomnijmy, że od 2016 roku skarżą się na jednostajne buczenie w nocy, które nie daje im spać. Mimo że tematem próbowali zainteresować urzędników i burmistrz Danutę Madej, problem do tej pory nie został rozwiązany.

 

Charakter informacyjny

WIOŚ badał hałas w miejscu skrzyżowania obwodnicy z ul. Lubelską. Normy były tam przekroczone zarówno w dzień, jak i w nocy. Badania były prowadzone od maja do września 2017 roku.

Okazało się, że mieszkańcy są narażeni na hałas przekraczający normę o 8 decybeli w dzień i ponad 5 decybeli w nocy (wzrost hałasu o 3 decybele oznacza podwojenie jego natężenia, a wzrost o 10 decybeli oznacza powiększenie natężenia hałasu już 10-krotnie).

Niestety, z tych badań dla mieszkańców nic nie wynika.

– One mają jedynie charakter informacyjny. Nie są podstawą do ukarania czy wszczęcia postępowania – mówi Mirosław Ganecki, lubuski wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

 

Nic się nie zmienia

Do zmniejszenia uciążliwości związanych z hałasem nie poczuwa się również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

– Ograniczają nas przepisy, które pozwalają tworzyć mapy akustyczne tylko w tych miejscach, gdzie roczne natężenie ruchu przekracza 3 mln pojazdów. Obwodnica Żar nie spełnia tego warunku, więc taka mapa w najbliższych latach nie powstanie. Kolejne badanie natężenia ruchu zaplanowane jest na 2020 rok – mówi Marek Pilaczyński z GDDKiA w Zielonej Górze.

Hałas jest szkodliwy dla zdrowia. Występujący długotrwale może mieć negatywny wpływ na psychikę. Może wywoływać zdenerwowanie, agresywność, depresje, aż po zaburzenia psychiczne. Długotrwały hałas u dzieci zaburza ich rozwój umysłowy.

 

Napisz komentarz »